Talimata Uygun İşlem Varsa Tapu İptal İstenemez

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Somut olayda, parselasyonun sağlanması ve oluşturulacak ifraz parsellerinin satıcı için düzenlenen 6.11.1978 tarihli sözleşmede yerine getirilecek işlemler belirtildikten sonra, vekâleten yapılacak satışta ifraz parsellerinin bedelinin ne olacağına değinilmiş; ayrıca, kararlaştırılan bedelin üzerinde bir bedelle satış yapıldığı takdirde de farkın davalının (vekilin) ücretini teşkil edeceği sözleşmeye yazılmıştır.

Bu itibarla, 6.11.1978 tarihli sözleşmenin vekâletin kullanılış biçimine sınırlama getiren bir talimat niteliği de taşıdığı gözetilmek ve talimata göre yapılan işlemlerden dolayı vekâletin kötüye kullanılması sebebine dayalı tapu kaydının iptali davasının dinlenemeyeceği gerekçe gösterilmek suretiyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru değildir. (İlgili Yargıtay kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.