Tali dava ne demektir?

Eki 13, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Bir davanın tali nitelikte olması, aynı olayda davacıya başka bir veya birkaç dava hakkının daha tanınmış olmasına bağlıdır. Gerçekten, bir davanın taliliği, aynı konuda davacıya birden çok dava açma hakkının belirli bir sıra içinde tanınmış olmasını gerektirir. Ancak; talilikte bu davalar arasında bir öncelik sonralık sırası söz konusu olup, bunlardan biri, diğeri karşısında birinci plana geçerken, diğeri de ikinci plana düşer. Alacaklı, bu sıra içinde yer alan birinci, asli nitelikteki bir davayı açamadığı veya açıp da böyle bir davada başarısızlığa uğradığı takdirde, diğer (arka plandaki) davayı açabiliyorsa, bu sonraki dava, ikincil (tali) nitelik taşır.

Buna karşılık, bir dava hakkının varlığı, başka bir dava hakkının varlığını ortadan kaldırıyorsa, onu önleyip, dışlıyor ise, ortadan kaldırılan, önlenip, dışlanan davanın taliliği değil, böyle bir davanın mevcut olmadığı söz konusu olur. Mevcut olmayan bir davanın tali nitelikte olduğunu ileri sürmek ise, mümkün değildir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.