Tali dava ne demektir?

Bir davanın tali nitelikte olması, aynı olayda davacıya başka bir veya birkaç dava hakkının daha tanınmış olmasına bağlıdır. Gerçekten, bir davanın taliliği, aynı konuda davacıya birden çok dava açma hakkının belirli bir sıra içinde tanınmış olmasını gerektirir. Ancak; talilikte bu davalar arasında bir öncelik sonralık sırası söz konusu olup, bunlardan biri, diğeri karşısında birinci plana geçerken, diğeri de ikinci plana düşer. Alacaklı, bu sıra içinde yer alan birinci, asli nitelikteki bir davayı açamadığı veya açıp da böyle bir davada başarısızlığa uğradığı takdirde, diğer (arka plandaki) davayı açabiliyorsa, bu sonraki dava, ikincil (tali) nitelik taşır.

Buna karşılık, bir dava hakkının varlığı, başka bir dava hakkının varlığını ortadan kaldırıyorsa, onu önleyip, dışlıyor ise, ortadan kaldırılan, önlenip, dışlanan davanın taliliği değil, böyle bir davanın mevcut olmadığı söz konusu olur. Mevcut olmayan bir davanın tali nitelikte olduğunu ileri sürmek ise, mümkün değildir.

Son düzenleme tarihi 13 Ekim 2020 09:59

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.