Bir Sayfa Seçin

TAKDİRİ İNDİRİM NEDENLERİ NELERDİR?

TAKDİRİ İNDİRİM NEDENLERİ NELERDİR?

Hakimin takdiri ile cezanın bir miktar daha indirilerek faile uydurulması için hakime tanınmış, cezayı indirme yetkisine takdiri indirim nedenleri denir.(TCK md 63) Takdiri indirim nedenlerinin genel özellikleri şunlardır:

  • Hakim, takdiri indirim nedenlerini sadece cezadan indirim amacıyla kullanabilir.Cezayı arttırma yönünde takdir hakkı olmaz.
  • Hakim bu konuda takdir hakkına sahiptir.Kullanmak zorunda değildir.
  • Geneldir, her suç bakımından indirime imkan sağlar.
  • Sayma suretiyle belirlenmiştir. Neler olableceği kanunda sadece örnekleme yönetimiyle gösterilmiştir.Failin geçmişi, sosyal ilişlileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar cezanın takdiren indirilmesi için kullanılabilir.

MAHSUP NEDİR?

Failin kişiliğine uygun olarak ceza bireyselleştirilir ve somut ceza bulunur. Bu somutlaşan ceza üzerinden hüküm keisnleşmeden önce uygulanan ‘ şahsi hürriyeti bağlayıcı haller’ mahsup edilir. Şahsi hürriyeti bağlayıcı hallere örnek olarak; gözlem altı, yakalama, gözaltı , tutukluluk, uyuşturucu tedavisinde geçen adli kontrol süresi verilebilir.

Adli para cezasına hükmedilmesi durumunda, bir gün yüz Türk lirası sayılmak üzere somut cezadan indirim yapılır.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Eki 9, 2017 | Ceza Hukuku | 0 yorum

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız