TAKDİRİ İNDİRİM NEDENLERİ NELERDİR?

TAKDİRİ İNDİRİM NEDENLERİ NELERDİR?

Hakimin takdiri ile cezanın bir miktar daha indirilerek faile uydurulması için hakime tanınmış, cezayı indirme yetkisine takdiri indirim nedenleri denir.(TCK md 63) Takdiri indirim nedenlerinin genel özellikleri şunlardır:

  • Hakim, takdiri indirim nedenlerini sadece cezadan indirim amacıyla kullanabilir.Cezayı arttırma yönünde takdir hakkı olmaz.
  • Hakim bu konuda takdir hakkına sahiptir.Kullanmak zorunda değildir.
  • Geneldir, her suç bakımından indirime imkan sağlar.
  • Sayma suretiyle belirlenmiştir. Neler olableceği kanunda sadece örnekleme yönetimiyle gösterilmiştir.Failin geçmişi, sosyal ilişlileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar cezanın takdiren indirilmesi için kullanılabilir.

MAHSUP NEDİR?

Failin kişiliğine uygun olarak ceza bireyselleştirilir ve somut ceza bulunur. Bu somutlaşan ceza üzerinden hüküm keisnleşmeden önce uygulanan ‘ şahsi hürriyeti bağlayıcı haller’ mahsup edilir. Şahsi hürriyeti bağlayıcı hallere örnek olarak; gözlem altı, yakalama, gözaltı , tutukluluk, uyuşturucu tedavisinde geçen adli kontrol süresi verilebilir.

Adli para cezasına hükmedilmesi durumunda, bir gün yüz Türk lirası sayılmak üzere somut cezadan indirim yapılır.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 27 Mayıs 2020 17:51

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.