TAKDİRİ İNDİRİM NEDENLERİ NELERDİR?

Not: Her uyuşmazlık kendine özgü farklılıklar taşımaktadır.Her tazminat davası süreci kendisine özerk bir nitelik taşır.Bu nedenle tarafımızla iletişime geçerek detaylı bilgi ve olayınıza uygulanabilecek prosedürü öğreniniz.


TAKDİRİ İNDİRİM NEDENLERİ NELERDİR?

Hakimin takdiri ile cezanın bir miktar daha indirilerek faile uydurulması için hakime tanınmış, cezayı indirme yetkisine takdiri indirim nedenleri denir.(TCK m.63) Takdiri indirim nedenlerinin genel özellikleri şunlardır:

  • Hakim, takdiri indirim nedenlerini sadece cezadan indirim amacıyla kullanabilir.Cezayı arttırma yönünde takdir hakkı olmaz.
  • Hakim bu konuda takdir hakkına sahiptir.Kullanmak zorunda değildir.
  • Geneldir, her suç bakımından indirime imkan sağlar.
  • Sayma suretiyle belirlenmiştir. Neler olableceği kanunda sadece örnekleme yönetimiyle gösterilmiştir.Failin geçmişi, sosyal ilişlileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar cezanın takdiren indirilmesi için kullanılabilir.

MAHSUP NEDİR?

Failin kişiliğine uygun olarak ceza bireyselleştirilir ve somut ceza bulunur. Bu somutlaşan ceza üzerinden hüküm keisnleşmeden önce uygulanan ‘ şahsi hürriyeti bağlayıcı haller’ mahsup edilir. Şahsi hürriyeti bağlayıcı hallere örnek olarak; gözlem altı, yakalama, gözaltı , tutukluluk, uyuşturucu tedavisinde geçen adli kontrol süresi verilebilir.

Adli para cezasına hükmedilmesi durumunda, bir gün yüz Türk lirası sayılmak üzere somut cezadan indirim yapılır.

 

 

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.