Sulh Hukuk Tespit Davası Dilekçe Örneği

Şub 14, 2020 | Tapu-Gayrimenkul Avukatlığı

Sulh Hukuk Tespit Davası Dilekçe Örneği

NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

                                                                  

TESPİT TALEP EDEN

DAVACI (ALACAKLI)      :

                                                             

VEKİLİ                                  

 

KARŞI TARAF

DAVALI (BORÇLU)          : A.

VEKİLİ                                : Av.

 

KONU                         : Tespit istemimizin kabulü ile belirtilen kalemlere ilişkin olarak delillerin kaybolması ihtimaline binaen mahalinde bilirkişi marifetiyle delil tespiti yapılması istemimizdir.

AÇIKLAMALAR         : Müvekkil ile davalı arasında davalı ….. ait Hisarcık Mah……./KAYSERİ adresinde ki Villanın  temelden çatıya kadar tadilat/imalat yapılmasına ilişkin …. tarihinde sözleşme akdedilmiştir.(Sözleşme Ektedir.) Sözleşmenin gerçekleşmesinden sonra değişen şartlara göre sözleşme koşullarında değişiklik yapılması da, tarafların iradesine bağlı olarak imkan dahilindedir. Kural kararlaştırılan işin kararlaştırılan kapsam ve şekilde; kararlaştırılan bedelle yapılması haline özgüdür.Ancak, taraflar daha sonra aralarında yaptıkları kararlaştırma ile yapılacak işin kapsam ve niteliğini değiştirmiş ve bu bağlamda ilk kararlaştırmanın dışına çıkan ek işler yapılmışsa, artık burada yapılan işlerin götürü bedele dahil olduğundan söz edilemez. Nitekim  sözleşme icra edilirken işin kapsamı ve niteliği değiştirilmiş (Açık havuzun m2 olarak büyütülerek kapalı havuza çevrilmesi) gereği sözleşme ile yapılması öngörülen bir kısım imalat kalemlerin metrekare olarak genişletilmiş, sözleşmeye çokça ek imalatlar eklenmiş, toplam yapılan imalat/tadilat/işe ilişkin … tarihinde ….No.lu Fatura ile KDV dahil 350.000-TL Fatura kesilmiş, fatura …..’a 20/07/2019 tarihinde tebliğ edilmiş, 8 iş günü içinde fatura ve içeriğine itiraz edilmemiş, fatura ve içeriği kesinleşmiştir.(Fatura sureti ektedir.) Ek iş konusunda bir bedelin kararlaştırıldığı veya miktarı kanıtlanamamışsa bu iş bedelinin BK.’nun 366. maddesine göre tespiti gerekecektir.Yerleşik Yargıtay kararları bu yönde olup, Hukuk Genel Kurulu 2010/15-345 E., 2010/373 K.bu yöndedir.Bu bilgiler ışığında Davalıya ait villada sözleşmeye ek olarak yapılan aşağıda 18 kalem olarak belirtilen imalat/tadilat/işe ilişkin imalat kalemlerinin yapılıp yapılmadığı ve parasal bedelinin tespitini talep etmekteyiz.İmalat kalemleri Şöyle dir;

1-) Davalı ile akdedilen sözleşmenin 9. Maddesinde “bahçeye garajın yanına yüzme havuzu 3*6 metre yüzme havuzu yapılacak 1 metreden 1,6 metreye kadar derinleşecek sağanlık ve devir dayım için gerekli su tesisatı yapılacak” şeklinde öngörülmüş ise de davalının talebi ve ile havuzun metrekaresi 3*6 metrekareden 7,5 metrekareye  çıkarılmış, çelik kontriksiyonla üstü ve etrafı komple kapatılmak suretiyle 120 metrekareli kapalı yüzme havuzuna çevrilmek suretiyle kapalı yüzme havuzu yapılmış, havuz etrafında oluklu su taşıma sistemi yapılmış, havuzun etrafı komple seramik ve granit ile kaplanmış, devir daim, filtreleme ve temizleme sistemi kurulmuş,havuz içi aydınlatma tesisatı yapılmıştır.sözleşmede öngörülen açık havuz, m2 olarak büyütülmüş kapalı havuza çevrilmiştir.

2-) Villaya temelden çatıya kadar 450m2’lik 5cm lik dış cephe yalıtım, strafor ve strafor üstü fileli minarel ve silikonlu cephe boyası yapılmış, binaya komple boya yapılmış, dikey oluklar değiştirilmiş, cephenin alt kısımlarına taş yapılmış, pencere önlerine ve balkonlara küpeşte kısımlarına komple mermer konuldu.

3-) Garajın yanına 7×3,5 metrekarelik betonarme kömürlük yapılmış,garaja bir yerine 2 adet otomatik kapı takılmış, kömürlük ve garaj üstü komple seramik yapılmış, 50cm korkuluk duvarı örülmüş, sıvanıp boyanmış, kömürlüğün yan kısmından dama çıkmak için korkuluk çelik malzemeden merdiven yapılmış, garaj ve kömürlüğün üstü komple profil sundurma yapıldı. Kömürlük ve garaja elektirik tesisatı çekildi.

4-) Balkonlara kalorifer tesisatı çekildi, açık balkonlar kapalıya çevrildi, eski PVC ler değiştirildi petekler yenilendi, balkonların tabanına granit seramik yapıldı.

5-) Komple binanın 3 katına da tabanlar fayans yerine granit yapıldı salon ve oturma odasında laminant yerine alt kısmı beton atılmak suretiyle düzleştirerek üzerine granit seramik yapıldı.

6-) Banyo ve tuvaletlere gömme sistem klozet takıldı, jakuzi yapıldı.

7-) Bodrum kata yerden ısıtmalı Türk hamamı yapıldı.

😎 Bahçe ana girişine markizli otomatik kapı takıldı, görüntülü diyafon eklendi.

9-) Garaj ve kapalı alanın üstü komple profilden asmalık yapıldı. Garajın üstü ve içi seramik fayans yapıldı. Kapalı alana 1 adet çelik kapı takıldı.Bahçe duvarı ve kümesler yıkıldı ortaya çıkan hafriyat kaldırıldı.Bina ana giriş kapısı merdiveni bazalt yapıldı sıva ve boya eksiklikleri tamiratlar yapıldı.

10-) Bahçenin muhtelif yerlerine su tesisatı çekilip musluklar bağlandı.

11-) Giriş kata vestiyer dolap yapıldı, yatak odalarına 1. Sınıf malzemeden 3 adet dolap yapıldı.

12-) Kapatılan tüm katlarda ki balkon zeminleri seramik granit yapıldı.

13-) Bina giriş merdiven korkulukları yapıldı.

14-)  Bahçe aydınlatılması yapıldı.

15-)  Balkonlara alçıpan yapıldı.TV Ünitesi için alçıpandan nişler yapıldı, elektirik ve tv için gerekli tesisatlar yapıldı.

16-)  Banyolara havlupan radyatör takıldı.(toplam 4 adet.)

17-)  Banyo ve tuvaletlere dolaplar yapıldı.

18-) Bahçenin kuzey duvarı sıfırdan yapıldı betonarme olarak yapıldı, tüm bahçe duvarların üstüne demir korkuluk ve üzerine polikarbonla kapatıldı.

Müvekkilin sözleşme ile üstlendiği tadilatlara ek olarak yukarıda belirtilen imalat kalemlerinin mahalinde yapılacak keşif ile söz konusu kalemlere ilişkin imalat/tadilat/işlerin  yapılıp/yapılmadığının ve parasal bedelinin tespitini talep etme zarureti hasıl olmuştur.

 

HUKUKİ NEDENLER         : Borçlar Kanunu, H.U.M.K. ve ilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER            :

1-…. tarihli sözleşme,

2- …. No.lu …. tarihli 350.000-TL Bedelli Fatura.

3-Keşif, Bilirkişi incelemesi

4-Yemin ve her türlü yasal kanıt.

İSTEM SONUCU    : Açıklanan nedenlerle; mahalinde keşif yapılarak delillerin kaybolma ihtimali olduğundan, yukarıda belirtilen sözleşme dışı kalemler yönünden ve faturaya konu işlerin yapılıp/yapılmadığının ve parasal bedelinin tespitine, yargılama giderleri ve ücreti vekaletin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz. …..

                                                            Talep Eden Vekili

                                                           Av.

 

Ekler :    

1-) …. tarihli Sözleşme.

2-) Fatura Sureti.

3-) Vekaletname.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sulh Hukuk Tespit Davası Dilekçe Örneği

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.