Sözleşmelerde Aşırı Derecede Güçsüz Olan Tarafın Hukukça Korunması İlkesi

Mar 7, 2020 | Genel Yazılar

Sözleşmelerde Aşırı Derecede Güçsüz Olan Tarafın Hukukça Korunması İlkesi

Sanayileşme ve toplumsal alanda yaşanan gelişmeler, özel hukuk sözleşmelerine uygulanan kuralların, bazı sözleşme alanlarında sözleşmenin güçsüz sayılabilecek tarafını yeterince koruyamadığı görülmekle, zaman içinde, pozitif ayrımcılık olarak kabul edilecek, koruyucu kuralların konulmasına neden olmuştur. Örneğin, konut sayısının azlığı, konuta talebin fazla olması, güçsüz olduğu kabul edilen kiracıların, 1955 yılında çıkartılan, özel Kanun niteliğindeki 6570 sayılı Taşınmaz Kiralan Hakkındaki Kanun ile korunmasında olduğu gibi.

Daha sonraki yıllarda çalışanlann korunması amacıyla İş Hukuku mevzuatımızda işçilerin korunması amacıyla yapılan değişiklilikler de aynı doğrultudadır. “İşçi lehine yorum” yapılması kuralı bunun canlı örneğidir.

Bu düşüncelerin temelinde, özel hukuk kurallan ile kurulan bazı sözleşmelerin taraflan arasında toplumsal adaletin korunması amacıyla güçlünün kendi koşullannı güçsüz konumda olan diğer tarafa kabul ettirmesini önlemek, daha adil ve eşitliğe yakın uygulama ortamında hukuki güvence yaratmak düşüncesi ile ticari işlem kavramını tanımlamaya, sınırlarım çizmeye ve yorumlamaya dönük kuralların yaşama geçirilmesi düşüncesi yatmaktadır.

Özel hukuk sözleşmelerinde tarafların eşit koşullarda ve özgür iradeleri ile sözleşmeleri kurdukları ana temadır. Ancak yukarıda değindiğimiz gibi görünüşte var olan eşitlik ve denge, uygulamada ortadan kalkmakta, güçlü olan kendi kurallarım sözleşmelere koyarak ilişkiyi kendi yönüne çekebilmektedir. Kiralayan – kiracı ilişkisinde, işveren – işçi ilişkisinde olduğu gibi.
Bu düşünce, 1995 yılında tüketici kavramı hukukumuza kazandırmış, özel koruyucu kurallarla güçlü sayılan diğer tarafa karşı güçsüz sayılan tüketiciler koruma altına alınmaya çalışılmıştır.


Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sözleşmelerde Aşırı Derecede Güçsüz Olan Tarafın Hukukça Korunması İlkesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.