Soybağının reddi isteğine ilişkin davalarda Aile Mahkemeleri görevlidir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Soybağının reddi isteğine ilişkin davalarda Aile Mahkemeleri görevlidir

Dava, Cumhuriyet Savcısı tarafından açılmış olup, davanamede; 02.02.2002 doğumlu Tufan ile 13.11.2005 doğumlu Tugay’ın, Oya ve Mustafa’nın çocukları olmasına rağmen, nüfiıs kayıtlarında baba adlarının Adem olarak yazıldığı belirtilerek çocukların nüfiıs kayıtlarında baba hanesinde görülen Adem Bayrakçı’nın kaydının iptal edilerek gerçek babaları olan Mustafa İnam’ın kayıt bilgilerine yer verilmesi istenmiştir.

Bu belirlemeye göre dava, soybağınm reddi ve babalık davasıdır. 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 5133 sayılı kanunla değişik 4/1. maddesi uyarınca, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun üçüncü kısmı hariç olmak üzere, ikinci kitabından kaynaklanan davalara aile mahkemelerinde bakılır.

Görev, kamu düzenine ilişkin olup, hakim tarafından yargılamanın her aşamasında re’sen gözetilir. Gerçekleşen bu durum karşısında davaya aile mahkemesi sıfatı ile bakılması gerekirken işin esasının incelenmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y2HD, 16.01.2012, E. 2010/14441, K. 2012/149.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.