Soybağının reddi davasını nüfus idaresinin temyiz hakkı yoktur- Yargıtay Kararı

Soybağının reddi davasını nüfus idaresinin temyiz hakkı yoktur

Dava, soybağmın reddine ilişkin olup, koca tarafından açılmış ve çocuklar davada kayyım aracılığıyla temsil edilmişlerdir. Soybağmın reddi davasım kimlerin açabileceği ve kimlere karşı açılabileceği yasada öngörülmüştür (TMK.md.286).

Bunların arasında nüfus idaresi gösterilmiş değildir. Buna rağmen, dava nüfus idaresi temsilcisi huzuruyla görülmüşse; bu durum sonuca etkili değildir. Davada taraf sıfatı bulunmayanın kendi hakkını etkilemeyen konularda temyiz hakkı da yoktur.

Bu nedenle, verilen hüküm nüfus idaresinin hakkını etkilemediğinden, temyiz talebinin reddine karar vermek gerekmiştir. (Y2HD, 10.10.2011, E. 2011/13079, K. 2011/15171.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 2 Mayıs 2020 19:10

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.