Soybağına ilişkin davalar taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılır- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Soybağına ilişkin davalar taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılır

Davacı vekili dava dilekçesinde, davalılardan Bilal Koçak’m davacının çocuğu olmamasına rağmen nüfusuna tescil edildiğini ileri sürerek davacı ile davalı Bilal arasındaki soybağmm reddine karar verilmesini istemiş, mahkemece davalıların yerleşim yerinin İzmir olması nedeniyle yetkisizlik kararı verilmiştir.

Türk Medeni Kanununun 282. maddesinde “Çocuk ile ana arasında soybağı doğumla kurulur. Çocuk ile baba arasında soybağı, ana ile evlilik, tanıma veya hakim hükmüyle kurulur. Soybağı ayrıca evlat edinme yoluyla da kurulur.”, 283. maddesinde de; “Soybağına ilişkin davalar, taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılır.” hükmü getirilmiştir.

Dosyadaki bilgi ve belgelerden; davanın, davalı küçük Bilal Koçak’ın davacımn çocuğu olmamasına rağmen davacının nüfusuna tescil edilmiş olması nedeniyle davacı ile davalı Bilal arasındaki soybağımn reddine karar verilmesi talebine ilişkin olduğu,
davacının mernis adresinin Selçuklu/Konya, davalı Ayşe’nin mernis adresinin Bornova/İzmir olduğu anlaşıldığından; yukarıda gösterilen yasal düzenlemeler dikkate alındığında, davacının yerleşim yerinin Selçuklu/Konya ve soybağı davalarının taraflardan birinin dava ve doğum şuasındaki yerleşim yerinde görülecek olması nedeniyle Konya
mahkemelerinin de yetkili olduğu ve davanın esasına girilerek taraf delillerinin toplanıp sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken, davalının yerleşim yerinin Bomova/İzmir olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilmesi doğru görülmemiştir. (Y18HD, 27.04.2015, E. 2014/18987, K. 2015/6878)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.