Soyadı Değişikliği Dava Dilekçesi

Mar 30, 2020 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

Soyadı Değişikliği Dava Dilekçesi

X NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

 

DAVACI :  

DAVALI : X Nüfus Müdürlüğü

KONU    :  Nüfus Kaydının Düzeltilmesi ve Soyadı Değişikliği 

 

AÇIKLAMALAR

1-) Ben X ili Tarsus ilçesi …..  cilt no ….. aile sıra no ve …… sıra no’da nüfusa kayıtlı olan X soyadımın X olarak değiştirilmesini talep ediyorum.

2-) Bizim en eski ve gerçek soyadımız X dur. Ancak zamanında gerek Siverek Nüfus idaresinin yanması, gerek elle yazım sırasında yapılan hatalar vb. nedeniyle değişerek soyadımın X olmasına neden olmuştur. Dedem X ve nenem Leyla nın  soyadı nüfusta X olarak gözükmektedir.Babamın soyadı ise X olarak kaydedilmiştir. X soyadı nenemin kızlık soyadıdır. Zamanında dedemin soyadı yerine nenemin kızlık soyadı babama verilmiştir. 

3- ) Soyadının kimliği belirlemede ve aile bağını oluşturmada bir araç olduğu düşünülürse kendimden sonra gelecek neslin de atalarımdan gelen X soyadıyla bilinmesi ve devam etmesini istemekteyim.Sosyal medya hesaplarımı bile Sadık X olarak açtım. Değiştirilmiş olan X soyadına kendimi ait hissedemedim. Sülalemizin büyük çoğunluğu X soyadını kullanmakta X soyadı sadece babam tarafından kullanılmıştır.

4-)Nüfus kayıtlarının incelenmesi sonucunda dedemin soyadının X olarak gözükeceği belirlenecektir. Bu nedenle  nüfus kayıtlarında X olarak kayıt altına alınmış olan soyadımın X olarak değiştirilmesi için bu davayı açmış bulunuyorum.

DELİLLER            : Nüfus kayıtları, tanık, yemin ve diğer yasal ve takdiri deliller(Ayrıntılı delil sunma hakkımız saklıdır)

SONUÇ VE İSTEM :Yukarıda açıkladığımız ve resen lehimize gözetilecek nedenlerle; davanın kabulüne, nüfus kayıtlarında  X olarak gözüken soyadımın X olarak değiştirilmesine karar verilmesini talep ederim. 

      DAVACI

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soyadı Değişikliği Dava Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.