Soyadı Değişikliği Dava Dilekçesi

Soyadı Değişikliği Dava Dilekçesi

X NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

DAVACI :

DAVALI : X Nüfus Müdürlüğü

KONU    : Nüfus Kaydının Düzeltilmesi ve Soyadı Değişikliği

AÇIKLAMALAR

1-) Ben X ili Tarsus ilçesi …..  cilt no ….. aile sıra no ve …… sıra no’da nüfusa kayıtlı olan X soyadımın X olarak değiştirilmesini talep ediyorum.

2-) Bizim en eski ve gerçek soyadımız X dur. Ancak zamanında gerek Siverek Nüfus idaresinin yanması, gerek elle yazım sırasında yapılan hatalar vb. nedeniyle değişerek soyadımın X olmasına neden olmuştur. Dedem X ve nenem Leyla nın  soyadı nüfusta X olarak gözükmektedir.Babamın soyadı ise X olarak kaydedilmiştir. X soyadı nenemin kızlık soyadıdır. Zamanında dedemin soyadı yerine nenemin kızlık soyadı babama verilmiştir.

3- ) Soyadının kimliği belirlemede ve aile bağını oluşturmada bir araç olduğu düşünülürse kendimden sonra gelecek neslin de atalarımdan gelen X soyadıyla bilinmesi ve devam etmesini istemekteyim.Sosyal medya hesaplarımı bile Sadık X olarak açtım. Değiştirilmiş olan X soyadına kendimi ait hissedemedim. Sülalemizin büyük çoğunluğu X soyadını kullanmakta X soyadı sadece babam tarafından kullanılmıştır.

4-)Nüfus kayıtlarının incelenmesi sonucunda dedemin soyadının X olarak gözükeceği belirlenecektir. Bu nedenle  nüfus kayıtlarında X olarak kayıt altına alınmış olan soyadımın X olarak değiştirilmesi için bu davayı açmış bulunuyorum.

DELİLLER            : Nüfus kayıtları, tanık, yemin ve diğer yasal ve takdiri deliller(Ayrıntılı delil sunma hakkımız saklıdır)

SONUÇ VE İSTEM :Yukarıda açıkladığımız ve resen lehimize gözetilecek nedenlerle; davanın kabulüne, nüfus kayıtlarında  X olarak gözüken soyadımın X olarak değiştirilmesine karar verilmesini talep ederim.

DAVACI

Son düzenleme tarihi 30 Mart 2020 04:49

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.