Sosyal Medyadan Hakaret KYOK İtiraz Dilekçesi

Şub 14, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Sosyal Medyadan Hakaret KYOK İtiraz Dilekçesi

NÖBETÇİ SULH CEZA HÂKİMLİĞİ’NE

Gönderilmek Üzere

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

Sorusturma No :

Karar No            :

 

TAKİPSİZLİK KARARINA

İTİRAZ EDEN MÜŞTEKİ     : 

VEKİLİ                                  : 

ŞÜPHELİ                             :   

SUÇLAR                               :  Hakaret (TCK.125), Tehdit (TCK m.106)

TALEP KONUSU             : X Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/Sor. Numaralı dosyasından verilen 2020/Karar sayılı ../../2019 tarihli kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itirazlarımızın kabulü ile şüpheli hakkında gerekli tahkikatın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılması talebidir.

AÇIKLAMALAR 

X Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/.. Soruşturma Numaralı dosyası üzerinden şüpheli hakkında tehdit ve hakaret suçlarından cezalandırılması için suç duyurusunda bulunulmuştur. Müvekkilimiz şikâyetinde, şüpheliye isnat edilen suçu ispatlar nitelikte sabit deliller sunmuştur. Buna rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiştir. Hukuka aykırı bu kararın kaldırılarak şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ediyoruz. Şöyle ki;

SUÇ DUYURUSU DİLEKÇEMİZ OKUNMAMASININ YANINDA EKLERİNE DAHİ BAKILMAMIŞTIR. ÇÜNKÜ MÜVEKKİLİMİN YAPMIŞ OLDUĞU SUÇ DUYURUSUNDA NE WHATSAPP ÜZERİNDEN YAPILAN ÖZEL GÖRÜŞMELER DOSYAYA SUNULMUŞTUR NE DE ŞÜPHELİ İLE MÜVEKKİLİN OĞLU ARASINDA GEÇEN KONUŞMALAR SUÇU OLUŞTURMAKTADIR.

ŞÜPHELİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUĞUMUZ DİLEKÇEMİZ VE EKLERİNDE TWİTTER İNTERNET SİTESİNE AİT ŞÜPHELİNİN ALENEN HAKARET VE TEHDİT SUÇLARINI İŞLEDİĞİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ DİLEKÇE EKİMİZDE SUNULMUŞ OLUP ŞÜPHELİNİN İFADESİ OKUNDUĞUNDA DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE TWİTTER HESABININ KENDİSİNE AİT OLDUĞUNU KABUL ETTİĞİ GÖRÜLECEKTİR. AYRICA BOŞANMA AŞAMASINDA OLDUĞU İÇİN “ARKADAŞLARIYLA” PAYLAŞMAK AMACIYLA HAKARET VE TEHDİT ETTİĞİNİ BEYAN ETMİŞTİR. KİŞİNİN BOŞANMA NEDENİYLE ÜZGÜN OLMASI SUÇ İŞLEYEBİLECEĞİ ANLAMINA GELMEMEKTEDİR.

Şüphelinin twitter hesabı herkese açık olmasa müvekkilimin bu paylaşımlara ulaşması mümkün olmayıp suç duyurusunda bulunulduktan sonra herkese açık olan profilini kapatma yoluna giden şüpheli hakkında iddianame düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Zira ŞÜPHELİ YAPTIĞI PAYLAŞIMLARI KABUL ETMİŞTİR.

Bilindiği üzere twitter aleni bir paylaşım sitesi olup herkesin görebileceği paylaşımlar yapılmıştır. Şüphelinin suç duyurusu yapıldıktan sonra profilini herkese kapatması suçun oluşmadığı anlamına gelmemektedir.

AYRICA KYOK KARARI OKUNDUĞUNDA BU PAYLAŞIMA İLİŞKİN BİR KARAR VERİLMEDİĞİ DE GÖRÜLECEKTİR.

WHATSAPP İLETİŞİM SİSTEMİ ÜZERİNDE YİNE HERKESİN GÖREBİLECEĞİ BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILAN HİKAYE PAYLAŞMA ÖZELLİĞİ ÜZERİNDEN MÜVEKKİLİME KARŞI HAKARET VE TEHDİT SUÇLARI İŞLENMİŞTİR.

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARARDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUĞUMUZ OLAYDAN TAMAMEN ALAKASIZ VE BAĞLANTISI OLMAYAN BİR SUÇ ARACI SEÇİLEREK TALEBİMİZ REDDEDİLMİŞTİR. ŞÖYLE Kİ;

KYOK kararında “Şüphelinin müştekiye yönelik hakaret suçu, şüpheli ile esi arasında geçen özel görüşmeler olup, müştekinin gıyabında yapıldığı ve eylemde ihtilat unsurunun oluşmadığı,” şeklinde karar verilmiş olup SUÇ DUYURUMUZDA HANGİ SUNULAN BELGENİN ÖZEL GÖRÜŞME OLDUĞUNU ANLAYAMAMIŞ BULUNUYORUZ. ZİRA TWİTTER ÜZERİNDEN YAPILAN HAKARET VE TEHDİT DE WHATSAPP HİKAYE PAYLAŞIMI ÜZERİNDEN YAPILAN HAKARET VE TEHDİT DE ÖZEL GÖRÜŞME OLMAYIP HERKESİN GÖREBİLECEĞİ PAYLAŞIMLARDIR.

DOSYADA BULUNAN HİÇBİR DELİL ŞÜPHELİ İLE EŞİ ARASINDA GEÇEN GÖRÜŞMELER DEĞİLDİR!!!

X Cumhuriyet Başsavcılığı Müştekiye yönelik hakaret suçundan yasal unsurları oluşmadığından, Tehdit suçunun ise işledinildiğine dair delil bulunmadığından şüpheli hakkında kamu adına KOVUŞTURMAYA YER OLMADIGINA karar vermiştir. Bu karar yanlış değerlendirmeye, eksik incelemeye dayalı ve hatalıdır.

Ayrıca şüphelinin müştekiye karşı “ruh hastası” şeklinde hakareti ise YARGITAY 15. Ceza Dairesi Esas:2014/8211 Karar:2015/23325 E. Sayılı kararı uyarınca hakaret sayılmaktadır. Zira müvekkilim başarılı ve tanınan bir iş adamıdır ve akıl hastalığı bulunmamaktadır.

TÜM BU NEDENLERLE KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA İLİŞKİN KARAR EKSİK İNCELEMEYE DAYALI OLUP ŞÜPHELİ HAKKINDA KAMU DAVASI AÇILMASI GEREKMEKTEDİR. Zira kendi içinde ve dosya ile uyumlu olmayan gerekçelere istinaden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilemez.

Bu itibarla suçun unsurları olayımızda olmasına rağmen ve suç duyurusu dilekçemiz ile de dosyaya sunmuş olmamıza rağmen savcılığın tamamen farklı bir olay olmuşcasına kovuşturmaya yer olmadığına dair verilen karar hukuka ve hakkaniyete uygun olmayıp şüpheli hakkında kamu davası açılması gerekmektedir.

NETİCE-İ TALEP: Yukarıda arz ve izah ettiğimiz sebeplerle X Cumhuriyet Başsavcılığı’nın vermiş olduğu 2019/.. Soruşturma ve 2020/..Karar Numaralı kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılması ve şüpheli hakkında hakaret ve tehdit suçlarından kamu davası açılmasını saygılarımızla bilvekale talep ederiz. tarih

                                                                                       İtiraz Eden Müşteki Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sosyal Medyadan Hakaret KYOK İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.