Bir Sayfa Seçin

Sosyal Medya Üzerinden Hakareti Şikayet Dilekçesi

Sosyal Medya Üzerinden Hakareti Şikayet Dilekçesi

 ADANA NÖBETÇİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

                                   

MÜŞTEKİLER        :

VEKİLİ                     : Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana

ŞÜPHELİ:

–                 

SUÇ: Hakaret (TCK Madde 125), Kişilerin huzur ve sükununu bozma (TCK Madde 123) ve diğerleri

AÇIKLAMALAR

Müvekkil  X isimli yurt dışı menşeli X alanında faaliyet gösteren saygın bir firmadır. Müvekkil X ise bu firmanın yetkilisi ve ortağıdır.  

Şüpheli, katılımcı sözlük tarzında internet ağ sayfası olan X isimli web sitesinde X rumuzlu kişidir. Bu şahıs (yazdıklarından anlaşılan) müvekkil şirkette kısa bir süre çalıştığı tahmin edilmektedir. Mezkur şahıs kullanmakta olduğu X isimli sosyal medya hesabından, müvekkili ve müvekkil firmayı aşağılayıcı, küçük düşürücü, onur, şeref ve saygınlığını rencide edici bazı somut fiilleri isnat etmiş ve açıkça hakaret yağdırmıştır. Şahsın hakaret içerikli paylaşımları pek çok kişi tarafından görülmüş ve hatta paylaşıma yorumlar dahi yapılmıştır. 

Paylaşımda müvekkil firma için : “X” denilmiş müvekkil için ise :  “X” gibi ağır hakaretler dile getirilmiştir.

Paylaşım X tarihinde yapılmış olmasına rağmen müvekkil ve çevresi tarafından yaklaşık 2 hafta önce fark edilmiştir. Web siteyle yapılan yazışma neticesinde X tarihinde bu paylaşım yayından kaldırmıştır. Ancak bu hakaretlerin iki yıl boyunca yayında kaldığı anlaşılmaktadır.

TCK md 125’e göre; “Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.” görüleceği gibi şüphelilerin, TCK kapsamında paylaşmış olduğu hakaret ve aşağılayıcı cümleler nedeni ile cezalandırılması gerekmektedir. Şüphelinin hakaret ettiği dilekçe eki, ………………. ekran görüntülerinden ve bu sosyal medya sitesi üzerinden yapılacak araştırma ile de anlaşılacaktır.

Yine TCK md.125’e göre; “Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.’ ifadesi yer almaktadır. Şüphelinin kullanmış olduğu X sayfası herkese açık olup, isteyen herkes sanığın  paylaşımlarını iki yıl boyunca istediği an görebilmiştir. Şüpheli, müvekkiller için yapmış olduğu hakareti aleni bir şekilde yapmıştır. Nitekim Şüpheli, hakaret içerikli paylaşımı ve yorumları binlerce kişinin erişimine açık olan X sayfasında yer almıştır. Bu sebeple şüpheli için kanunda öngörülen hadlerde artırılmış şekilde ceza tayin olunmalıdır.

Öte yandan şüphelinin yukarıda yer verilen fiilleri müvekkilimin maddi ve manevi huzur ve  sükûnunu son derece şiddetli bir şekilde bozmuş ve müvekkilimi rahatsız etmiştir.  TCK madde 123’e göre; sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir, hükmü yer almaktadır. Şüphelinin ayrıca bu madde hükmü gereğince de cezalandırılması gerekmektedir.

DELİLLER

X ekran görüntüleri, Şüphelilerin kimlik bilgileri X isimli sosyal medya sitesinden celbi istenmelidir. X Diğer yasal tüm deliller ve her türlü yasal mevzuat

NETİCE-İ TALEP :  Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerden dolayı; Şüphelinin gerçek kimlik bilgilerinin öğrenilmesi için gerekli araştırmanın yapılarak tespit edilmesini,  şüphelinin eylemlerine uyan TCK’nun ilgili hükümleri çerçevesinde cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini vekaleten talep ederiz. tarih

Müştekiler Vekili

Adana Avukat Saim İNCEKAŞ – Tel: 0534 910 97 43

0 0 oy
Makale Puanı
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

Sitedeki Metinlerin Renk Kodlaması

İddia, davacı beyanı, öne sürülen argüman rengi = kırmızı

Savunma, itiraz, davalı beyanları = bordo

Yüksek mahkeme lafzı, içtihat niteliğindeki bilgi ve tanım içeren beyanlar = turuncu

Yüksek mahkeme tarafından bozulan yerel mahkemenin verdiği karar = kahverengi

Makale yazarının kişisel yorumu = zeytin rengi

Yüksek Mahkemenin somut vakıa tespiti = indigo

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız