Sonradan evlenmeyle kurulan soybağının tespiti dava edilebilir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Sonradan evlenmeyle kurulan soybağının tespiti dava edilebilir

Evlilik dışında doğan çocuk, ana ve babasının birbiriyle evlenmesi halinde kendiliğinden evlilik içinde doğan çocuklara ilişkin hükümlere tabi olur (TMK. md.292).

Eşlerin evlilik dışında doğmuş olan ortak çocuklarını nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunmamış olmaları, çocuğun evlilik içinde doğan çocuklara ilişkin hükümlere tabi olmasını engellemez (TMK.md. 293/1-2).

Davacı dava dilekçesinde küçük Mert’in 1996 yılında davalı ile olan evlilik dışı ilişkiden doğduğunu, davalı ile 20.12.2011 tarihinde evlendiklerini; ancak, davalı babanın çocuğu nüfus müdürlüğüne kendi çocuğu olarak bildirmediğini ve daha sonra boşandıklarını ileri sürdüğüne göre; dava Türk Medeni Kanununun 292 vd. maddelerine dayalı “sonradan evlenmeyle kurulan soybağının tespiti” davasıdır.

Bu davada hak düşürücü süre söz konusu değildir. Delillerin bu çerçevede toplanıp Türk Medeni Kanununun 284. ve Hukuk Muhakemeleri Kanununun 292. maddelerine uygun inceleme de yapılıp; tüm deliller birlikte değerlendirilip, gerçekleşecek sonucu uyannca karar verilmesi gerekirken; yanlış nitelendirme ile Türk Medeni Kanununun 303/1. maddesindeki hak düşürücü sürenin geçtiğinden söz edilerek, ret hükmü kurulması usul ve yasaya aykırıdır.(Y2HD, 28.11.2011, E. 2011/18710, K. 2011/20040.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.