Sokağa Çıkmama Yasağına Uymama Para Cezasına İtiraz

Sokağa Çıkmama Yasağına Uymama Nedeniyle Gelen İdari Para Cezasına İtiraz

ADANA … SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN:

İDARİ PARA CEZASI MİKTARI:

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ:

İTİRAZ KONUSU: Hakkımda 14 günlük sokağa çıkma yasağı (zorunlu karantina)  kararı bulunduğu iddiasıyla, şahsıma verilen para cezasının itirazına ilişkindir.

İTİRAZLARIM:

  1. Olay tarihinde aracımla Sırrın/ Karşıyaka Mahallesinde seyir ederken trafik kontrolü yapan polis ekiplerince durduruldum ve hakkımda 14 günlük sokağa çıkma yasağının (zorunlu karantina) olduğu gerekçesiyle yerinde olmayarak 3.150 TL idari para cezası kesilmiştir. Ben ailem dahil olmak üzere hiçbir bireyde COVİD-19 test sonucu pozitif çıkan veya hastalık belirtileri gösteren kimse bulunmamaktadır. Ayrıca Şanlıurfa ilindeki vakaların artması nedeniyle tüm ailem dahil olmak üzere korunmak için Sağlık Bakanlığının talimatlarına harfiyen uymaktayız ve bu çerçevede misafirlik, gezi gibi aktiviteleri askıya almış durumdayız. Son 20 günde ben ve ailem pozitif vaka bulunan hiçbir yere gitmemiş ve testi pozitif çıkmış olan herhangi bir kimse ile görüşmemiştir.

  2. Tüm bunlar karşısında İl İdaresi Kanunu m. 11/C  ile Umumi Hıfzısıhha Kanunu m. 27 ve m. 72 çerçevesinde alınması gereken tedbirleri gerektirecek hiçbir durum bulunmamaktadır. Dolayısıyla sokağa çıkma yasağına uymayanlar hakkında Umumî Hıfzıssıhha Kanunu m. 282 gereğince kesilen idari para cezası yerinde değildir.

  3. Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle, itirazımın kabulü ile  sokağa çıkma yasağı (zorunlu karantina) ile ilgim olmadığı için üzerimde mevcut sokağa çıkma yasağının (zorunlu karantinanın) KALDIRILMASINI ve tutulan tutanakta yazılı (3.150 TL)  para cezasının İPTALİNE KARAR VERİLMESİNE arz ve talep ederim.

Adı Soyadı   

Son düzenleme tarihi 8 Eylül 2020 09:15

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.