Şirketin Mevcut Avukatı Tarafımıza Muvafakat Etmediğini Beyan Ederek İhtarname Çekti

Merhabalar, müvekkilim bir şirket tarafıma vekaletname düzenletti. Şirketin derdest icra takiplerini takip eden hali hazırda X isminde bir avukat mevcut. Avukat X tarafımıza vekaletname çıkarıldığını ve dosyaların fotokopisini aldığımızı öğreniyor. Akabinde müvekkilim şirkete ihtarname düzenleyerek 2. bir avukata muvafakati olmadığını ve bugüne kadarki dosyalar için hak kazandığı avukatlık ücretini talep ediyor. Sebebini ise AvK md 172’ye dayandırıyor. Sizce bu durumda nasıl bir aksiyon almalıyız.

  • Her dosya bir bütündür. Fakültede bunu “dosya bütünlüğü ve dava teorisi” olarak dinledik. 2 avukatın aynı dosyada sanatını icra etmesi düşünülemez.
  • Mevcutlu bir avukatı olan dosyaya kendisinden habersizce vekalet sunmak bir işlem niteliğindedir. Örneğin kalem personeli tarafından yeni tarihli vekalet sunan avukata tebligat işlemleri yapılabilir ve risk ortaya çıkabilir. Bu nedenle dosyanın ilk avukatının ihtarname çekmesini bu perspektiften haklı buluyorum.
  • Yine bir üstteki hususu temel alarak 2. avukatın disiplin suçu işlediğini de belirtmemiz gerekir.

Son düzenleme tarihi 26 Haziran 2020 20:09

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.