Şirketin Mevcut Avukatı Tarafımıza Muvafakat Etmediğini Beyan Ederek İhtarname Çekti

Haz 26, 2020 | Şirketler Hukuku Avukatlığı

Merhabalar, müvekkilim bir şirket tarafıma vekaletname düzenletti. Şirketin derdest icra takiplerini takip eden hali hazırda X isminde bir avukat mevcut. Avukat X tarafımıza vekaletname çıkarıldığını ve dosyaların fotokopisini aldığımızı öğreniyor. Akabinde müvekkilim şirkete ihtarname düzenleyerek 2. bir avukata muvafakati olmadığını ve bugüne kadarki dosyalar için hak kazandığı avukatlık ücretini talep ediyor. Sebebini ise AvK md 172’ye dayandırıyor. Sizce bu durumda nasıl bir aksiyon almalıyız.

  • Her dosya bir bütündür. Fakültede bunu “dosya bütünlüğü ve dava teorisi” olarak dinledik. 2 avukatın aynı dosyada sanatını icra etmesi düşünülemez.
  • Mevcutlu bir avukatı olan dosyaya kendisinden habersizce vekalet sunmak bir işlem niteliğindedir. Örneğin kalem personeli tarafından yeni tarihli vekalet sunan avukata tebligat işlemleri yapılabilir ve risk ortaya çıkabilir. Bu nedenle dosyanın ilk avukatının ihtarname çekmesini bu perspektiften haklı buluyorum.
  • Yine bir üstteki hususu temel alarak 2. avukatın disiplin suçu işlediğini de belirtmemiz gerekir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.