Şirket Sunucusu Sistemini Engelleme ve Bozma Suçu Şikayet Dilekçesi

May 29, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Şirket Sunucusu Sistemini Engelleme ve Bozma Suçu Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

MÜŞTEKİ                                 :

VEKİLLERİ                              :

FAİL/ŞÜPHELİ                         :

SUÇ                                         : Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu.

SUÇ TARİHİ                            : X tarihi  ve halen devam etmektedir.

AÇIKLAMALAR                        :

Müvekkil şirket, X Sektöründe X hizmetleri, X cihazlarıyla tamir, üretim ve onarım hizmetleri ile iştigal etmektedir. Şüpheli, müvekkil şirkete ücret mukabilinde (fatura karşılığı) bilgi işlem, bilgisayar hizmeti vermektedir.

Şüpheli, müvekkil şirketin ihtiyacı olmamasına rağmen bilgi işlem sunucusunu dışarı taşımış, kiralık bir sunucu üzerine geçirmiştir. Müvekkili yanıltarak bunun elzem olduğunu belirtmiştir.

Taraflar arasındaki sorun, sunucu ve verilerin dışarı çıkarılmasından sonra görülmeye başlamıştır. Şüpheli, müvekkil şirketin sistem sunucularını şirketten çıkartmış ve kiralık bir sunucu üstüne taşımıştır. Bu kiralık sunucu üzerindeki verilere ulaşmak zamanla zorlaşmış, kimi zaman da hiç mümkün olmamıştır. Bu arada şüpheli, mutad ödemelerin dışında bedeller talep etmiş, bu bedellerin işin gereği olduğunu iddia etmiştir.

En son olarak da X yılının X Ayında gönderdiğini iddia ettiği bir e-posta ile “Ödemelerin X günü saat 17.00’a kadar yapılmaması halinde sisteme erişimin kapatılacağını” söylemiştir. X günü de dediğini yaparak, müvekkil şirketin, bizatihi kendisinin verilerine ulaşmasını engelleyecek şekilde sistem erişimini “TAMAMEN” kapatmıştır. Müvekkil şirket, ticaret yapmakta zorlanmış, adeta sabotaj yapılmış gibi muhasebe dâhil hiçbir sistemi çalışmamıştır.

Bu konuda tüm görüşmeler sonuçsuz kalmış, şüpheli tarafından erişim şifreleri de değiştirildiğinden bir başka bilgisayar uzmanının da sistemi kullanıma açması günler sürmüştür. Sistem açıldığında hangi verilerin muhafaza edilip hangilerinin zayi olduğu dahi anlaşılamamıştır. Aylar geçmesine ve sistem üzerinde çalışılmasına rağmen halen eski veriler ve performans yakalanamamıştır. Bir kısım e-postanın kaybolduğu düşünülmektedir.

Şüpheli, sunucu hizmetini kendisi vermemesine, kiralık bir sunucu üzerinde veriler depolanmasına rağmen, üçüncü kişi olarak kötü niyetle ve kasten, kendi belirlediği ve değiştirdiği şifreleri kullanarak bu kiralık sürücüye ve sisteme erişimi engellemiştir. Kiralık sunucu, şüphelinin değildir ve sunucu firma dahi erişimi kesmemiştir. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 157, 158 ve 244. Maddelerine aykırı eylemler içinde olan şüphelinin cezalandırılması gerekmektedir.

DELİLLER                               : Müvekkil şirketin bilişim kayıtları, sunucusu, ticari defter ve kayıtları ile tanık ifadeleri,

TANIK                          :

NETİCE VE TALEP                  :

Yukarıda izah edilen ve Sayın Başsavcılığınızca re’sen gözetilecek nedenlerle; şüphelinin eylemleri hakkında gerekli tahkikatın yapılarak cezalandırılması için hakkında dava açılmasını vekâleten arz ve talep ederiz.

Saygılarımla

Müşteki Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.