Sigortalılığa Esas Primin Tespiti Dava Dilekçesi

Oca 10, 2021 | Sigorta Hukuku Avukatlığı

İŞ MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI                :  Ad- Soyad- Adres- T.C. No

VEKİLİ                   :

DAVALI                : 1- ………………………………… SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

2- SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

KONU: Prime Esas Ücretin Tespiti talebimiz hakkındadır.

AÇIKLAMALAR

1- Müvekkil ………… – …………… tarihleri arasında davalı …….. A.Ş. Bünyesinde, bilgi işlem koordinatörü olarak,  sigortalı olarak çalışmıştır. Müvekkilin çalıştığı sürede müvekkilin aylık ücreti 15.000 TL. Net maaş ve 3 ayda bir 10.000 TL. primdir.

2- Müvekkilimin ………………../……………….tarihleri arasında davalı şirkette çalışması hakkında husumet bulunmamakla birlikte; davalı şirketin müvekkilin prime esas kazancının eksik bildirildiği 4a hizmet dökümü belgesinde açıkça görülmektedir.

3-  Müvekkil çalıştığı süre boyunca davalı şirketin baskısı nedeniyle maaşının asgari ücret kadar olan kısmını ……………………………… numaralı hesabından, geri kalanı ise elden almıştır. Davalı şirket elden ödemeleri ilk üç ayda düzenli yapmış daha sonra bu ödemeleri de aksatmaya başlamıştır. Bu ücret alacaklarımıza karşı dava hakkımızı saklı tutuyoruz. Müvekkilin gerçek ücretini gösteren ve davalı şirket tarafından düzenlenmiş olan belge ekte sunulmuş olup, iddialarımızı doğrulamaktadır.

4- Müvekkilin kazancının eksik gösterilmesi, emekli maaşlarının tespitinde genel ortalama baz alındığından,  ileride emekli maaş miktarına doğrudan etki edecektir.

Yukarıda açıklanan nedenler ve mahkemenizce re’sen tespit edilecek nedenlerle; müvekkilin ileride düşük emekli maaşı almasına ve zarara uğramasına neden olacağından, prime esas ücretin tespiti için işbu davanın açılması zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: 4857 S.K., 5510 S.K. m.80 , HMK ve ilgili mevzuat.

DELİLLER:

1- Sgk Kayıtları ve 4a hizmet dökümü

2- Davalı şirket tarafından hazırlanan ve gerçek ücreti gösteren belge(ektedir)

3- İşyeri kayıtları

4- Tanık(İsim ve adresleri daha sonra bildirilecektir)

5- Banka kayıtları

6- Ücret bordroları

7- Bilirkişi incelemesi

8- İkamesi mümkün sair deliller

SON İSTEK : Açıklanan nedenlerle, fazlaya ilişkin haklarımız ile ücret ve  prim  alacağına ilişkin talep haklarımız saklı kalmak kaydı ile davacı müvekkilin …………../………….. tarihleri arasındaki prime esas kazancının tespitine, yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalı tarafa yükletilmesine karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederim.

Davacı Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.