Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Sigortadan Araç Değer Kaybı Talebi Örneği

Sigortadan Araç Değer Kaybı Talebi Örneği

X İGORTA ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

TALEPTE BULUNAN           :                                                                                        

VEKİL                                       :

TALEPTE BULUNULAN    :

KONU                                  : Xplaka sayılı araç sürücüsünün ………..Plaka Sayılı Araca çarpması neticesinde ortaya çıkan değer kaybı bedeli  olan ……………TL  tutarında maddi tazminatın  ödenmesi talebini içermektedir.

KUSURLU ARAÇ BİLGİLERİ :

Plaka Numarası :

Poliçe Numarası :

Poliçe Tarihleri     :

Kaza Tarihi           :

AÇIKLAMALAR                    :

…….. poliçe numarası ile şirketinize sigortalı …….. plaka sayılı araç ……….. tarihinde müvekkil ……..’a  ait  ……. model, ……… km’de olan …….. marka ………. plaka sayılı araca çarparak maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmesine sebebiyet vermiştir. Söz konusu kaza sebebiyle ………………. plaka sayılı müvekkile ait  aracın ekte sunmuş olduğumuz kaza fotoğraflarından da anlaşılacağı üzere; sağ ön çamurluk, sağ dikiz aynası, sağ ön ve arka kapı, sağ arka çamurluk,sağ ön far,ön tampon, sağ ön lastik ve sağ jant ciddi biçimde hasar görmüştür.

İş bu kazada sigortalınız olan ……… plaka sayılı araç sürücüsünün,  kazanın oluşmasında ve dolayısıyla müvekkilime ait araçta oluşan hasar ile buna bağlı araç değer kaybında %100 oranında kusurlu olduğu,  olay yerinde incelemelerde bulunan  trafik polislerin tarafından düzenlenen maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağında da belirtildiği üzere, tespit edilmiştir.

2198 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Tebliği ve diğer alt mevzuat gereğince müvekkilimin aracında oluşan araç değer kaybından,kazada kusuru bulunan …………. plaka sayılı araç adına, kaza tarihinde geçerli olan ZMS sigortasını düzenlemiş olan sigorta şirketiniz sorumludur. Kaza sebebiyle araçta yaklaşık 20.000 TL masraf oluşmuş olup söz konusu kaza neticesinde ne yazık ki müvekkile ait aracın değeri de düşmüştür.

TALEP-SONUÇ : Kaza neticesi müvekkilime ait …………..  plakalı araçta oluşan 20.000 TL değer kaybının iş bu talep yazısının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde araç sahibinin vekili sıfatıyla tarafıma ait olan …..Bank ……. Şubesine ait İBAN TR…………………  numaralı hesaba yatırılmasını aksi halde tarafımızca yasal yollara başvurulacağı hususunu müvekkilim adına ihtar ederim.

Talepte Bulunan . Vekili

Av.

BANKA HESAP BİLGİLERİ:

HESAP SAHİBİ                    :…………………….

BANKA ADI VE ŞUBESİ   :…………………….

IBAN NO                              :

EKLER:

1-) Kaza Tespit Tutanağı
2-) Sigorta poliçesi
3-) ………… plaka sayılı  araç ruhsatı
4-) Her iki tarafa ait sürücü belgeleri
5-) Vekaletname Sureti

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 16:09

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.