Sigorta Şirketinin İcra Takibine İtiraz

Eyl 20, 2020 | İcra Hukuku

Sigorta şirketinin başlattığı icra takibine itiraz nasıl yapılır? Bu yazımızda itirazın içeriğini ve dilekçe örneğini ele aldık. Sigorta Hukuku ve İcra Hukuku kaynaklı bir icra takibine borçlu olduğu iddia edilen kişi itiraz etme hakkına sahiptir. Av. Saim İNCEKAŞ tarafından paylaşılan bu yazıda sigorta şirketinin takibine ne şekilde itiraz edileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İtiraz Dilekçe Örneği

ADANA … İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO:

BORÇLU:      

ALACAKLI:

VEKİLİ:

ADRES:           

KONU: Yetkiye, Borca, faize ve ferilerine itirazlarımız hakkındadır.

AÇIKLAMALAR    :

Müdürlüğünüzün …….. Esas sayılı dosyası ile tarafıma ……… tarihinde örnek 7 ödeme emri tebliğ edilmiş olup yasal süresi olan 7 günlük süresi içerisinde icra dosyasına itiraz etmekteyiz.

Öncelikle icra müdürlüğünüzün yetkisine itiraz etmekteyiz. Söz konusu icra takibinin ilamsız icra takibi olması ve HMK 9. Maddesine göre genel yetki kuralı gereğince   

borçlunun yani tarafımın ikametgâh adresinin Kayseri’de olması nedeniyle icra takibi  …… Genel İcra Müdürlüğünde başlatılması gerekir iken …… İcra Müdürlüğünde başlatılmış olması nedeniyle yetki itirazında bulunmaktayız.

Tarafımın yönetiminde …… plakalı araç ile yapmış olduğum kazada, herhangi bir

surette kırmızı ışık ihlali yapmamış olmam, aksi halin kabulünde bile Yargıtay 17. Hukuk Dairesi’nin 2016/3422 E. , 2016/6357 sayılı kararı ışığında, kırmızı ışık ihlali ile kazaya sebebiyet verme ağır kusur sayılmadığından sigortalısına rücu hakkı vermeyeceği için tarafımın sigorta şirketine herhangi bir borcum bulunmamaktadır. Bu nedenle de borca ve tüm ferilerine itiraz etmekteyiz.

SONUÇ ve İSTEM   : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerle …… tarihinde tebliğ edilen ödeme emrine yasal süresi içinde itiraz ediyoruz. Öncelikle yetkili icra daireleri ……Genel İcra dairesi olduğundan yetkisiz icrada açılan icra dosyasına YETKİ HUSUSUNDA İTİRAZ EDİYORUZ. Ayrıca BORCUN TAMAMINA, FAİZE ve HER TÜRLÜ FER’İLERİNE açıkça itiraz ettiğimi bildirir takibin itirazımız neticesinde DURDURULMASINI karar verilmesini talep ederim. tarih                                                                                  

            BORÇLU

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.