Sigorta Şirketini Dolandırma Suçu Savunma

Tem 12, 2020 | Ceza Hukuku

Sigorta Şirketini Dolandırma Suçu Savunma

Sigorta Şirketini Dolandırma Suçu Savunma Dilekçesi

ADANA X AĞIR CEZA MAHKEMESİ

SAYIN BAŞKANLIĞI’NA

 

DOSYA NO               :

SANIK                       : K.B.

MÜDAFİİ                 :

KONUSU                  : X tarihli ara karar gereği savunmalarımızın sunulmasından ve müvekkilimin beraatine karar verilmesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR    :

Müvekkilim K.B. aleyhine iştirak halinde sigorta şirketini dolandırmaya teşebbüs ettiği iddiasıyla Sayın Başkanlığınızda kamu davası açılmıştır.

Müvekkil sanık, adına kayıtlı olan X plaka sayılı araç ile X tarihinde sabah 07:40 sıralarında trafik kazası yapmıştır. Kazanın ardından müvekkil K. B. aracını tamir ettirerek “Deniz” isimli şahısa satmış fakat aracın devrini vermemiştir. Daha sonra “Deniz” isimli kişi arabanın çalındığını kendisine bildirince, aracın kaydı trafikte kendi üzerinde olduğu için, çalındığını Gebze Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü Yenimahalle Karakol Amirliği’ne bildirmek zorunda kalmıştır. Arabanın çalındığı bildirildikten sonra müvekkilim kesinlikle sigortaya ödeme talebiyle bir başvuruda bulunmamıştır. Araba çalındıktan 4 ay kadar sonra terkedilmiş olarak bulunmuş ve ruhsat kendi adına olduğu için kendisine teslim edilmiştir.

X plaka sayılı aracıyla …….. tarihinde sabah 07:40 sıralarında kaza yapan müvekkil kazadan sonra aracını tamir ettirerek satmıştır. Aracın sigorta poliçesinde tarih ……….. saat: 14:48 olarak görünmektedir. Yani kazadan 4,5 gün sonra poliçe düzenlenmiştir. Aracı satın alan “Deniz” isimli kişi aracı sigorta ettirmişse bundan müvekkilin haberi olmamıştır. Aracın sigortalanması işlemi müvekkilin bilgisi dahilinde olmayıp aracını sigorta ettirmemiştir.

Diğer sanıklar da ifadelerinde müvekkil sanığı tanımadıklarını beyan etmişlerdir. Tabiidir ki sigorta poliçesi ruhsat sahibi adına düzenlenmiştir. Bunun dışında aracın sigorta poliçesini kendisi yaptırmadığı gibi poliçe tutarını da ödememiştir. Tamamen müvekkilimizin tecrübesizliğinden ve iyi niyetinden kaynaklı bir durum söz konusudur. Müvekkilin aracı satmasından sonra düzenlenen bir sigorta poliçesi ile ilgisi bulunmadığı ve buna dayalı olarak sigortadan herhangi bir talebi olmadığından olayla ruhsat sahibi olarak görünmesinden başka bir ilgisi yoktur.

……… tarihli diğer sanıklara ait E. Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.’den K. Sigorta A.Ş. Hasar Servisi Elif Hanım dikkatine gönderilen fax mesajı: “ 34 AAAA 108 plakalı K.B.’a ait araç kasko yapıldığında tarafımızdan görülmüştür” şeklindedir. Aracın sigorta poliçesi düzenlendikten yaklaşık 4 ay sonra sigorta acentesi sigorta şirketine araç kasko yapıldığında aracın görüldüğünü beyan etmiştir. Daha sonra aracı görmeden sigorta ettiklerini ileri sürmeleri çelişki yaratmaktadır.

Hayatın olağan akışında birçok araç satışı kayden yapılmamakta ve ruhsat sahibi olarak aracı satan kişi kalabilmektedir. Müvekkil sanık sigortaya müracaat ederek kasko bedelini talep etmemiştir. Araca kasko sigorta poliçesi yaptırmamıştır. Aracın kayden devrini yaptırmadığı için mağdur durumdadır.

Açıklanmaya çalışıldığı gibi sanık müvekkil,

  1. Aracını kazadan sonra tamir ettirerek satmış ancak kayden devir etmemiştir,
  2. Sigorta poliçesi düzenlettirmemiş, poliçe bedelini ödememiştir,
  3. Diğer sanık ifadelerinden de anlaşılacağı gibi sigorta acentesi ve sahiplerini tanımamaktadır,
  4. Aracı sattığı kişi çalındığını haber verince adına kayıtlı göründüğü için çalındığını adli makamlara bildirmek zorunda kalmıştır,
  5. Sigortadan herhangi bir talebi olmamıştır.

SONUÇ VE İSTEM   :

Belirtilen ve re’sen gözetilecek hususlar doğrultusunda, müvekkil üzerine atılan suçu işlemediğinden beraatine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Müdafii

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.