Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Dilekçesi Örneği -2019

ASLİYE HUKUK(AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA)MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

                                                          

DAVACI                     :

 

VEKİLİ                      :

 

DAVALI                     :                                

DAVA                         :ŞİDDETLİ VE ÇEKİLMEZ GEÇİMSİZLİK NEDENİYLE BOŞANMA.

 

OLAYLAR                 :

 

1-Müvekkil ile davalı eş 1977 yılında görücü usulü evlenmişlerdir.Tarafların  bu evlilikten 1 kızı ve 2 oğlu bulunmaktadır.

2-Müvekkil ile davalı evlendikleri günden beri fikren ve ruhen anlaşamamalarına rağmen, müvekkil aile birliğinin kutsal yapısını sarsmamak amacıyla bu evliliğe katlanmak zorunda kalmıştır. Taraflar arasındaki anlaşmazlık 7-8 yıldır hat safhaya ulaşmıştır.Davalı ve çocuklar birlik olmuş ,müvekkil eşe karşı bir tutum sergileyip müvekkili canından bezdirmişlerdir.

3-Müvekkil emekli bir insan olup, evin ihtiyaçlarını görüp evine  gelen,dışarıyla  bağlantısı olmayan,evliliğin gerektirdiği tüm yükümlülükleri ziyadesiyle yerine getiren bir şahıstır.Müvekkilin bu mazlum yapısına rağmen,davalı 30 yıllık eşini insan gözüyle görmemekte,sürekli ona hakaretler ve tehditler savurmaktadır.Davalı,müvekkilin onurunu kırıcı,rencide edici davranışlar sergilemekte,sözler sarf etmektedir .Davalı  müvekkile ”Seni torbaya atıp çöpe atmak lazım”,”Köpek bu eve gelme,defol git” gibi daha bir çok hakaret etmiştir.Davalı,müvekkile kendi evinde yemek bile vermemiş,davacı müvekkil ailesiyle beraber sofraya dahi oturamamıştır.Müvekkil yıllardır bu tür muamelelere tabidir.Davalı eş, bugüne kadar , bir eşin diğer eşe karşı yerine getirmesi geren yükümlülüklerin, görevlerin hiç birini yerine getirmemiştir.

4-Davalı ve çocukları, babalarının elinden vekalet alıp, müvekkilin emekli maaşını almak istemişlerdir.Müvekkil vekalet vermeyince davalının müvekkile karşı olan davranışları daha de sertleşmiştir,evden dışarı atmıştır. Müvekkil evden atıldıktan sonra binanın çatısında,konu-komşunun evinde bir süre kalmış ve en sonunda köyüne geri dönmek zorunda kalmıştır.

5-Müvekkil evlendiği günden beri eşini ne yaptıysa memnun edememiştir. Sırf eşinin hatrına,davalının köyüne ev yaptırmış fakat daha sonra o evden de müvekkili çıkartmışlar ve o eve bir daha koymamışlardır.Davalı müvekkilin kendisine aldığı bilezikleri de kardeşlerine vermiştir.Müvekkil aldığı emekli maaşıyla ailesini geçindirmeye çalışmakta,aldığı bütün maaşı ailesine seferber etmekte fakat davalı ve çocukları tarafından anlattığımız muamelelerle karşı karşıya kalmaktadır.

6-Müvekkil için bu evlilik çekilmez bir hal almıştır. Tarafların bir araya gelme imkânları bulunmamaktadır. Taraflar yaklaşık 1 senedir ayrı yaşamaktadırlar. Bu evliliğin devamında ne müvekkilin ne de toplumun bir menfaati yoktur. Boşanma her iki taraf için de daha doğru olacaktır. Bu nedenle sayın makamınıza başvurmak zarureti hâsıl olmuştur.    

                                  

HUKUKİ SEBEPLER:İlgili mevzuat hükümleri.

DELİLLER                :Nüfus kayıtları,tanık,yemin ve gerektiğinde her türlü yasal delil.

NETİCE VE TALEP :Yukarıda kısaca açıklamaya çalıştığımız ve duruşmada izah edeceğimiz

                                      nedenlerle;

                                    1-Müvekkil ……..ile davalı ……….şiddetli ve çekilmez geçimsizlik nedeniyle BOŞANMALARINA,

                                   2-Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin dahi davalı üzerine bırakılmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederim. Saygılarımızla…

EK:1-Vekaletname

       2-Nüfus kaydı

 

                                                                                                    DAVACI VEKİLİ

                                                                                                 

 

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.