Şiddetli Geçimsizlik Bağıştan Rücu Sebebi Değildir

Ara 15, 2020 | Borçlar Hukuku

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak eşler için bağıştan rücu sebebi olarak kabul edilmemiştir. Bu konuda Yargıtay’ın görüşü şu şekildedir:

“…Anılan madde de; Bağışlananın bağışlayana yahut yakınlarından birine karşı ağır bir cürüm irtikap etmesi halinin rücu nedenleri arasında bulunduğu da anlaşılmaktadır. Ne var ki; Dosya içerisinde mevcut Aliağa Asliye Hukuk Mahkemesine ait 20.5.2009 tarih ve 2007/436 Esas sayılı karar içeriğine göre; Davalıyla dava dışı C. B. arasındaki evliliğin aldatma sebebiyle değil şiddetli geçimsizlik sebebiyle sora erdiği anlaşılmaktadır. Hal böyle olunca; Bağışlamadan rücu koşullarının da somut olayda gerçekleşmediği nazara alınarak davanın reddi gerekirken yazılı şekilde davanın kısmen kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.” (T.C. YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ E. 2011/7648 K. 2011/15707 T. 31.10.2011)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.