Serbest Meslek Makbuzu Hangi Aşamada Kesilmelidir?

Serbest Meslek Makbuzunu Ne Zaman Kesmeliyiz?

Serbest meslek erbabı olan kişi kanun uyarınca mesleki faaliyeti sonucu elde ettiği geliri belgelendirmelidir. Bu belgelendirme işlemi ise “serbest meslek makbuzu” aracılığı ile yapılır. Peki tam olarak ne zaman serbest meslek makbuzu kesilmelidir?

Muhasebe alanında sıklıkla kullanılan bir söz vardır: “KDV’de tahsilat değil tahakkuk esastır.” Bu ilkeyi daha basit bir dille anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu ilke bize hizmetin verildiği anda ve tahsilat işleminin yapıldığı anda “serbest meslek makbuzu”nun kesilmesi gerekliliğini anlatmaktadır.

Serbest Meslek Makbuzu Geç Kesilirse Ne Olur?

Bu durumda Vergi Usul Kanunu uyarınca “usulsüzlük” yapılmış olur. SMM hizmetin sunulduğu yani işin bittiği anda ya da hizmetin karşılığı olan paranın tahsil edildiği tarihte kesilmek zorundadır.

Avukat Meslek Grubu SMM’yi Ne Zaman Kesmelidir?

Bilindiği üzere Avukatlık mesleği de serbest meslek erbabı içerisinde yer alan bir meslek grubudur. Serbest çalışan bir avukat herhangi bir işverene bağlı olmadan, kendi ilim ve mesleki bilgisi ile kazandığı parayı belgelendirmek zorundadır.

Avukatlar için 2 ayrı çeşit vekalet ücreti söz konusudur. Bunlardan ilki henüz davaya hazırlık aşamasında sözleşmesel olarak anlaşılan ücret; ikincisi ise davanın kazanılması durumunda karşı vekalet ücretidir.

VUK md 236 uyarınca tahsilat anında serbest meslek erbabı avukat 2 nüsha serbest meslek makbuzu düzenlemek mecburiyetindedir.

Banka Aracılığı İle Ödenen Para İçin Aynı Anda Makbuz Kesmek Gerekir Mi?

Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var; tutarı 7.000 TL’yi aşan her türlü ödemenin banka aracılığı ile yapılması zorunluluğu getirildi Maliye Bakanlığı tarafından. Bu kapsamda makbuz keserken kendinizi ele vermeyin. Bu uygulama 2003 yılından beri devam etmektedir.(Cezası en az 1.900 TL, özel usulsüzlük)

Banka hesabınızda yüksek miktarlar içeren hareketlilikler var ise, vergi müfettişleri bu durumu incelemek isteyebilirler.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.