Seçimlik Dava Nedir?

Ara 9, 2018 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Dava Çeşitlerinden “Seçimlik Dava” Ne Demektir?

Seçimlik borçlarda, seçim hakkı kendisine ait olan borçlu veya üçüncü kişinin bu hakkı kullanmaktan kaçınması halinde, alacaklı seçimlik dava açabilir (HMK md. 112/1).

Seçimlik davada, seçme hakkı, borçluya ya da üçüncü kişiye verilmiştir. Alacaklının böyle bir hakkı yoktur. Alacaklı, seçimlik bir dava açmış olursa, mahkeme, yine de davacıya hangi edimi tercih ettiğini sormalıdır.

Örneğin, borçlu, seçimine göre bir miktar parayı ödemek veya muayyen bir malı teslim etmekle borcundan kurtulacaksa ve tercihini de kullanmamışsa, davacı dava açarak borçlunun(davalının) tercihe tabi edimlerden birine mahkûm edilmesini talep eder. Mahkeme de, seçimlik borçlardan ikisine birden karar verip, kararında bunların seçimlik olduğunu da belirtir.

Demek oluyor ki, Mahkeme, bu gibi hallerde talebi yerinde görürse, deyim yerindeyse, “seçimlik karar” verir. Seçimlik davalar uzmanlık gerektiren bir alandır ve bu alanda Av. Saim İNCEKAŞ’ın pratik temelli paylaştığı bilgileri okumanızda fayda vardır.

Seçimlik karar niteliğindeki hükmü cebri icraya koyan alacaklı, takibin konusunu, hükümde yer alan seçimlik edimlerden birine hasretmek(özgülemek) zorundadır. Ancak bu durum, borçlunun, diğer edim türünü ifa etmek (yerine getirmek) suretiyle borcunda kurtulma hakkını ortadan kaldırmaz (HMK md. 112/3).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.