Sebepsiz Zenginleşme Defi Ne Demektir?

Ara 21, 2020 | Sebepsiz Zenginleşme

TBK. m. 82/2’ye göre zenginleşme, zenginleşenin bir alacak hakkı kazanması suretiyle gerçekleşmişse diğer taraf, talep hakkı zamanaşımına uğramış olsa bile, her zaman bu borcu ifadan kaçınabilir. Böylece söz konusu madde, hakkı ihlal edilen kimse lehine süresiz bir sebepsiz zenginleşme defi tanımış bulunmaktadır. Ancak, bu hükmün sebebe bağlılık ilkesini kabul etmiş bir hukuk sisteminde ilke olarak pratik bir değeri yoktur. Zira böyle bir sistemde alacak ya geçerlidir; bu takdirde sebepsiz bir zenginleşme yoktur; ya da geçersizdir, o zaman da karşı taraf zenginleşmiş değildir. Bununla birlikte, istisnaen soyut alacaklarda alacaklı, zamanaşımı süresi dolduktan sonra alacaklı böyle bir alacağı talep ettiği zaman, borçlu ona karşı söz konusu madde düzenlenmiş bulunan süresiz def’i hakkını kullanabilir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.