Satışa Uzun Süre Ses Çıkarmayan Vekil Eden İcazet Vermiş Sayılır

Oca 3, 2021 | Vekalet Sözleşmesi

Satışa Uzun Süre Ses Çıkarmayan Vekil Eden İcazet Vermiş Sayılır. Aşağıda yer alan örnekle birlikte satışa uzun süre ses çıkarılmamasının ne gibi sonuçları olacağını daha iyi anlayacaksınız:

Davacı dava konusu taşınmazın satış tarihinden sonra emlak vergisi beyannamesi vermemiştir. Davacı yayin evindeki görevi gereği taşınmazdaki payının satıldığını bildiği için artık vergi beyannamesi vermek gereğini duymamıştır. Bu suretle vekili aracılığı ile yapılan satıştan haberdar olmadığına ilişkin davacı iddiası dinlenilen tanıkların sözlerine, beyannamesi vermeme olgusuna, yayın evindeki görev durumuna, tüm dosya içeriğine ve hayatın olağan akışına ters düşmektedir.

Böylece davalıya yapılan temlikten haberdar olan davacı dava tarihine kadar uzunca bir süre susmuş ve temliki tasarrufa karşı çıkmamakla akde icazet verdiğinin kabulü gerekir. BK’nın 38. maddesi hükmüne göre temsil edilen kimse iradesine aykırı olarak yapılan birlikte açık veya kapalı bir şekilde icazet verdiği takdirde işbu akit artık kendisini bağlar.(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.