Satış Yetkisi Vermeyen Arsa Sahibine Karşı Müteahhit Ne Yapabilir?

Ağu 9, 2020 | Arsa Karşılığı İnşaat

Müteahhit tüm edimlerini yerine getirmesine rağmen payını devretmeyen arsa sahibine karşı ne yapılabilir?

Soru-cevap şeklindeki bu yazımızda başlıkta yer alan sorunun cevabı şu şekildedir: Arsa sahibinin payını müteahhide devretmemesi durumunda Medeni Kanun 716. Maddeye dayanılarak ferağa icbar yada tapu iptal tescil davası şeklinde dava açılabilir. İlgili madde şu şekildedir:

Medeni Kanun 716: Mülkiyetin kazanılmasına esas olacak bir hukuki sebebe dayanarak malikten mülkiyetin kendi adına tescilini istemek hususunda kişisel hakka sahip olan kimse, malikin kaçınması halinde hakimden, mülkiyetin hükmen geçirilmesini isteyebilir.

Sözleşmede satış vaadi bulunduğuna göre ve sözleşme şekil şartlarına uygun hazırlandığına göre ferağa icbar yada tapu iptal tescil davası açılmasına herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yine sözleşmede cezai şart yer alıyorsa ayrıca ceza şart yaptırımı da uygulanabilir.  Temerrüte düşürüp ek önel verip eğer gene sonuç sağlanmazsa 125’de bulunan seçimlik hakları kullanabilirsiniz

[wpdiscuz-feedback id=”q1xkgv5n9i” question=”Bu konuda sizin de eklemek istediğiniz bir detay mevcut mu?” opened=”0″]Özet olarak yapmanız gerekenler: İhtarname çekin, devamında tapu iptal ve tescil talebi ile kat irtifakından sonra başlamak üzere eksik kalınan müteahhitlik karını da dahil edeceğiniz dava açın. (Taşınmazlar müteahhit tarafından satılsaydı, elde edilecek bedelle yine müteahhitlik yapılıp kar edilecekti)[/wpdiscuz-feedback]

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.