Satış Yapan Vekilin Zimmetinde Para Kaldığı İddiası Varsa Taşınmazın Gerçek Değeri Saptanmalıdır

Ara 28, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Vekilin taşınmazın satın alınması dolayısıyla zimmetinde para kaldığı iddiasında, taşınmazın gerçek değeri saptanmalıdır.

Dava hukuksal nitelikçe yanlar arasında kurulan vekillik ilişkisinden dolayı davalının hesap vermesi ve sonuçta alıkoyduğu paranın da ödetilmesi dileğine ilişkindir.

Davalı, vekil olarak davacı adına taşınmaz sözleşmesini yapıp tapuda gerekli işlemler tamamlanarak satın aldığı taşınmazın davacı adına tescil edildiğini, parasının tümünün alıcıya ödendiğini, borcu eksik ödemek amacı ile tapuda satış parasının eksik olarak gösterildiğini savunmuştur.

Yerel mahkeme davalı vekile ödenen tutardan tapuda gösterilen satış parası indirildikten sonra arta kalanın ödetilmesine karar vermiştir.

Davanın hukuksal niteliğine göre vekilin gerçekten davacı adına satın alıp tescilini saptadığı taşınmaza ne tutarda satış parası ödediğinin saptanması zorunludur. Öyle ise satım sözleşmesinin yapıldığı günde dava konusuna geçen taşınmazın gerçek satım parası saptanarak, davalının aldığı paradan davacıya geri vermesi gereken tutarın olduğu belli edilmeli, bilirkişi incelemesinin ortaya koyacağı sonuca uygun olarak uyuşmazlık çözüme bağlanmalıdır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 4.2.1981 T. 7269 E. 675 K.)

Bu yöndeki bir başka Yargıtay kararı ise şu şekildedir:

Davacı vekili vekâlet görevini sadakat ve özenle ifa etmekle, yaptığı işin hesabını vekili olduğu davacıya vermekle yükümlüdür (BK. 390-392). Davacı, vekili olan davalının alıcı ile anlaşarak gerçek satış bedelini noterde yapılan satış sözleşmesinde düşük gösterip, kendisine eksik satış bedelinin ödeme yapıldığından bahisle bu davayı açmıştır. Davacı davalının üçüncü şahıs olan alıcı ile yaptığı muvazaaya dayanmıştır. Davacı bu iddiasını, şahit dahil her türlü delille ispat edebilir. Kaldı ki tarafların kayınvalide-damat olmaları nedeniyle şahit dinlenilmesi mümkündür (HUMK. 293/1).(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.