Satış Vaadinde Bedelin İadesi Denkleştirici Adalet İlkesi Çerçevesinde Yapılır

Ağu 19, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Satış Vaadinde Bedelin İadesi ve Denkleştirici Adalet İlkesi

Elbirliği mülkiyetine tabi taşınmazın satışının vaat edilmesi-ifa yeteneği, denkleştirici adalet konularını bu yazımızda ele aldık. Satış Vaadi borçlusunun sözleşmenin ifa kabiliyeti olmaması nedeniyle satış bedelini iade etmesi durumunda denkleştirici adalet ilkesi kapsamında iade edilecek bedel düzenlenir.

Yargıtay Kararı

 💡 “...Noterde düzenlenen 11.9.1987 tarihli taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile, Milas A.. Köyü G., mevkiindeki 389 parsel s. murisinden intikal eden taşınmazdaki hissesinin tamamını, H. F. in 55.000 TLye davacıya satarak bedelini aldığı, davacı tarafından tapu iptal ve tescil talebiyle dava açıldığı, taşınmazın iştirak halinde olup, ortaklardan birinin tek başına yaptığı satış vaadi sözleşmesinin ifa olanağı bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddedildiği, kararın 18.9.1987 tarihinde kesinleştiği dosya kapsamından anlaşılmaktadır

Davacının dayandığı noterde resen düzenlenen taşınmaz satış vaadi sözleşmesi geçerli bir sözleşme olup tarafları bağlar. Ancak taşınmaz iştirak halinde olduğundan ve hisse satışı yapıldığından sözleşmenin ifa kabiliyeti yoktur. Nitekim tapu iptal ve tescil davası da bu nedenle reddedilmiştir.

Davacı sözleşmeden dönerek, ifa kabiliyetinin olmadığının öğrenildiği tarih itibariyle, yaptığı ödemenin denkleştirici adalet kuralları gereği ulaştığı değeri istediğine göre, taşınmazı tapuda devir edemeyen davalı aldığı satış bedelini davacıya iade etmekle yükümlüdür.

Davacının ödediği satış bedelinin, ödeme tarihinden 18.9.1997 tarihine kadar denkleştirici adalet ilkelerine göre, “enflasyon, tüketici fiyat endeksi, altın ve döviz kurları ile işçi ve memur maaşlarındaki vs. artışların ortalamaları alınarakulaştığı alım gücü açıklamalı, gerekçeli, denetime elverişli bilirkişi raporu ile belirlenip, bu miktara hükmedilmesi gerekir...Ödenen satış bedelinin, sadece döviz kurlarındaki artışı esas alarak yapılan hesaplamaya dayanan yeter siz bilirkişi raporuna dayanılarak karar verilmesi doğru değildir.” (13. HD. 1.2.2006 14434/993)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.