Satış Vaadi Sözleşmesi Geçersizse Cezai Şart da Geçersiz Mi Sayılır?

Satış Vaadi Sözleşmesi Geçersizse Cezai Şart da Geçersiz Mi Olur?

Sözleşme geçersiz olduğu için kararlaştırılan cezai şart gibi yükümlükler de geçersizdir.

Satış vaadi sözleşmesi hukuken geçersiz ise, yanlar TBK m. 77 ve devamı maddeleri uyarınca (BK m. 61 vd.), verdikleri şeyleri birbirlerinden geri isteyebilirler.

💡  Bu konuda yüksek mahkeme şu şekilde karar vermiştir:

Taraflar, geçersiz sözleşme nedeniyle aldıklarını iade etmek zorundadır. İade sebepsiz zenginleşme kurallarına göre olur. İadede paranın ilk ödeme tarihindeki alım gücünün iade esnasında da sağlanması gerekir. Bu yüzden iade ödenen paranın ilk ödeme anındaki miktarı olarak veya şu anki dava tarihindeki alım gücü olarak değil, sözleşmenin geçersizliğini saptayan mahkeme kararının kesinleştiği andaki alım gücü olarak sağlanmalıdır. Zira geçersiz sözleşmeye rağmen ifa edilecekmiş gibi karşı taraf güven veren davalılar kötü niyetli sebepsiz zenginleşmiş, geçersizlik kararına rağmen iadeyi talep etmeyen davacı da zararın artmasına bu tutumuyla neden olmuş demektir.13. HD. 26.5.1997 4665/4807 (Kararın tamamı için İçtihatlar bölümüne bkz)

Son düzenleme tarihi 25 Ağustos 2020 12:45

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.