Satış Vaadi Şerhinden Sonra Konulan Haciz Sonuç Doğurmaz

Tem 29, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Satış Vaadi Şerhinden Sonra Konulan Haciz Sonuç Doğurmaz
  • Kişisel hak mahiyetinde olan satış vaadi sözleşmesine dayalı hak, tapu kaydına işlenmekle, ayni etkinlik ve aleniyet kazanır. Satış vaadi şerhinden sonra koyulan haciz icra mahkemesine şikayetli yoluyla kaldırılır.
  • Bu durumda, satış vaadi şerhinden sonra konulan haciz sonuç doğurmayacağından, mahkemece şikayetin kabulü yerine reddine karar verilmesi isabetsizdir.

 

Yargıtay Kararı

 

“Tapu Kanunu m. 26 ve TMK m. 1009 uyarınca sicile şerh verilen satış vaadi sözleşmesi, 5 yıl süre ile üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilir. 

 

Borçlunun noterlikçe yapılan satış vaadi sözleşmesi ile S. Ö ye, şikayet konusu taşınmaz hissesinin satışını vaat ettiği ve satış vaadi sözleşmesinin tapu kaydına 5.4.2006 tarihinde şerh edildiği, haczin ise 10.4.2006 tarihinde konulduğu, S. Ö. in satış vaadi sözleşmesinden doğan hakkını, şikayetçi T. T ye 15.1.2008 tarihinde noterde temlik ettiği görülmüştür. 

 

Kişisel hak mahiyetinde olan satış vaadi sözleşmesine dayalı hak, tapu kaydına işlenmekle, ayni etkinlik ve aleniyet kazanır. Tapu kanunun m. 26 göre bu hak 5 yıl süreyle üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilir. Bu satış vaadine dayalı olarak hakkı temlik alan şikayetçi, 5 yıllık süre içerisinde tapu maliki aleyhine tapu iptal ve tescil davası açmış ve ilgili mahkemece 10.6.2008 tarihinde davanın kabulüne karar verilmiş, karar 29.7.2008 tarihinde kesinleşmiştir

 

Bu durumda, satış vaadi şerhinden sonra konulan haciz sonuç doğurmayacağından, mahkemece şikayetin kabulü yerine reddine karar verilmesi isabetsiz olup, kararın bu sebeple Dairemizce bozulması gerekirken onandığı anlaşılmakla, şikayetçinin karar düzeltme isteminin kabulü gerekmiştir.” (12. HD. 7.7.201111502/14844)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.