Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Satış Bedeline Karşılık Çek Verilmesi Bedelin Ödendiği Anlamına Gelir Mi?

Satış Bedeline Karşılık Çek Verilmesi

Satış bedeline karşılık çek verilmesi bedelin ödendiği anlamına gelmez. Somut olay detaylı bir şekilde incelenmeli ve çek bedelinin ödendiği tespit edilmelidir. Aksi taktirde sadece çek verilmesi aksiyonu başlı başına satış bedelinin ödendiğinin kabulü için yeterli değildir.

Satış Bedeline Karşılık Çek Verilmesi

Yargıtay Kararı

Somut olayda; istemin dayanağı 28.06.2004 günlü sözleşmede satış bedelinin alındığı yazılı değildir. Aksine satış bedelinin ileride alınacağı kararlaştırılmıştır. Davalı ise; kendisine ciro yoluyla çek verildiğini, ne var ki çekin karşılıksız kaldığını bu şekilde satış bedelinin ödenmediğini savunmuştur. Gerek Dairemizin ve gerekse HGK kararlarında satış bedeline karşılık çek verilmesinin bedelin ödendiği anlamına gelmediği, bedelin ödenmediği savunulmuşsa alıcının çek bedelini ödediğini ispat etmek zorunda bulunduğu ilke olarak kabul edildiğinden, mahkemece davalının bedelsizlik savunması üzerinde durulmalı, bedelin ödendiği davacı tarafından kanıtlanırsa şimdiki gibi tapu iptali tescil talebi hüküm (kabul) altına alınmalı, aksi takdirde dava reddolunmalıdır” (14. HD. 15.11.2007- 12545/14157)

Son düzenleme tarihi 20 Ağustos 2020 10:44

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.