Satış Bedeline Karşılık Çek Verilmesi Bedelin Ödendiği Anlamına Gelir Mi?

Ağu 20, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Satış Bedeline Karşılık Çek Verilmesi

Satış bedeline karşılık çek verilmesi bedelin ödendiği anlamına gelmez. Somut olay detaylı bir şekilde incelenmeli ve çek bedelinin ödendiği tespit edilmelidir. Aksi taktirde sadece çek verilmesi aksiyonu başlı başına satış bedelinin ödendiğinin kabulü için yeterli değildir.

Satış Bedeline Karşılık Çek Verilmesi

Yargıtay Kararı

Somut olayda; istemin dayanağı 28.06.2004 günlü sözleşmede satış bedelinin alındığı yazılı değildir. Aksine satış bedelinin ileride alınacağı kararlaştırılmıştır. Davalı ise; kendisine ciro yoluyla çek verildiğini, ne var ki çekin karşılıksız kaldığını bu şekilde satış bedelinin ödenmediğini savunmuştur. Gerek Dairemizin ve gerekse HGK kararlarında satış bedeline karşılık çek verilmesinin bedelin ödendiği anlamına gelmediği, bedelin ödenmediği savunulmuşsa alıcının çek bedelini ödediğini ispat etmek zorunda bulunduğu ilke olarak kabul edildiğinden, mahkemece davalının bedelsizlik savunması üzerinde durulmalı, bedelin ödendiği davacı tarafından kanıtlanırsa şimdiki gibi tapu iptali tescil talebi hüküm (kabul) altına alınmalı, aksi takdirde dava reddolunmalıdır” (14. HD. 15.11.2007- 12545/14157)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.