Salt boşanmış olmak manevi tazminatı gerektirmez- Yargıtay Kararı

Salt boşanmış olmak manevi tazminatı gerektirmez

Salt boşanmış olmak, manevi tazminatı gerektirmez. Manevi tazminat için, tazminat isteyen eşin kusursuz ya da az kusurlu olması yanında, diğer tarafın kusurlu olması ve boşanmaya sebep olan olayların da kişilik haklanna saldırı mahiyetini taşıması gerekir. (TMK. md. 174/2)

Boşanma sebebi olarak kabul edilen olaylar davacının kişilik haklarını zedeleyici nitelikte değildir. Davalıdan kaynaklanan davacının kişilik haklarına saldın niteliğinde başkaca maddi bir hadisenin varlığı da ortaya konulmamıştır. Öyleyse davacının manevi tazminat isteğinin reddi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 02.03.2011, E. 2010/2222, K. 2011/3598.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 21 Nisan 2020 01:28

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.