Sahte Facebook Hesabına Erişimin Engellenmesi Talebi

Şub 9, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Sahte Facebook Hesabına Erişimin Engellenmesi Talebi

 SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

 

TALEPTE BULUNAN

VEKİLİ                           :

TALEP KONUSU             : https://www.facebook.com/……. kullanıcısı internet sayfasında müvekkile  ait olmayan sahte profil hesabı açılması nedeni ile söz konusu facebook hesabına erişimin engellenmesini talebidir.

AÇIKLAMALAR              :

Müvekkilim adı, soyadı ve fotoğrafı kullanılarak sosyal paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden …. Kullanıcı adıyla https://www.facebook.com/……… linki üzerinden sahte bir hesap oluşturulmuştur.  

Facebook üzerinden açılan bu sahte hesap üzerinden müvekkilin kendi hesabında ekli olan arkadaş listesindeki kişilere “benim …. Bankasında çalıştığımı biliyorsunuz, Bankamız 2020 yılında promosyon olarak 500 TL bonus para hediyesi veriyor, kısa süre içerisinde sona erecek olan bu durumu çok az kişi biliyor, ben senide düşündüm, Kartının bilgilerini bana mesaj gönderirsen bonus paranı kartına aktaracağım, istediğim alışverişte kullanabileceksin” şeklinde mesaj göndererek mesaj göndermiş olduğu kişilerin kart bilgilerini almaya çalışmıştır, Kendisine bu mesajın gönderildiği arkadaşının kendisini araması sonucunda müvekkil olaydan haberdar olmuş ve hemen akabinde … Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Müvekkilin mesleki kimliğini  kullanarak yarar sağlama amacı taşıyan kimliği belirsiz kişi veya kişilerin bu amaçlarına ulaşması durumunda müvekkilim telafisi güç olacak zararlarla karşı karşıya kalacaktır. Müvekkilimin telafisi güç zararlara karşı karşıya kalmaması açısından 5651 sayılı yasa ve ilgili mevzuatlar kapsamında https://www.facebook.com/……… linki üzerinden açılan sahte hesabın erişiminin engellenmesi ve ilgili sayfanın İVEDİLİKLE kapatılmasına karar verilmesi için iş bu talebin yapılması zorunlu hal almıştır.

HUKUKİ NEDENLER      : 5651 Sayılı Yasa, TCK, CMK ve ilgili yasa maddeleri.

HUKUKİ DELİLLER         :  Facebook kayıtları, URL Linki ve her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM         :

Yukarıda arz etmiş olduğumuz nedenlerle; “https://www.facebook.com/…………” adlı linkte yer alan hukuka aykırılığın tespit edilmesiyle erişimin engellenmesi kararının verilmesini saygıyla talep ederiz.

                                                                                                                                              TALEPTE BULUNAN  VEKİLİ

 

EK:

1-Vekaletname

2-İlgili sosyal paylaşım sitesine ait ekran görüntüsü.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.