Sağ kalan eşin tereke malları arasında bulunan aile konutu ile ilgili yasal haklarını kullanabilmesi bakımından konutun bu vasfının tespitini istemekte hukuki yararı mevcuttur- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Sağ kalan eşin tereke malları arasında bulunan aile konutu ile ilgili yasal haklarını kullanabilmesi bakımından konutun bu vasfının tespitini istemekte hukuki yararı mevcuttur

Davacı, eşinin ölümünden sonra, ölen eşine ait birlikte yaşadıkları konutla ilgili olarak, bir kısım mirasçılar tarafından konutta oturmasına muvafakat edilmediğini, konutta oturuyor olması sebebiyle mirasçıların kendisinden ecrimisil talep ettiklerini ileri sürerek, birlikte yaşadıkları konutla ilgili yasal haklarını kullanabilmesi için dava konusu taşınmazın “aile konutu” olduğunun tespitini istemiş, mahkemece, “hak sahibi kocanın ölümü ile taşınmazın aile konutu vasfını kaybettiği” gerekçesiyle istek reddedilmiştir.

Evliliğin ölümle sona ermesi halinde sağ kalan eşin, tereke malları arasında bulunan aile konutu ile ilgili yasal haklarını kullanabilmesi bakımından konutun bu vasfının tespitini istemekte hukuki yararı mevcuttur. Bu bakımdan kocanın ölmüş olması tespit isteğinin incelenmesine engel değildir. Öyleyse tarafların gösterdikleri delillerin toplanarak hasıl olacak neticesine göre tespit istemi hakkında hüküm kurulması gerekirken, isteğin yazılı gerekçe ile reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 31.03.2014, E. 2014/22895, K. 2015/6273)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.