Sağ Kalan Eş Ortak Konutun ve Eşyaların Kendisine Tahsisini Miras Payına Mahsuben İsteyebilir- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Sağ Kalan Eş Ortak Konutun ve Eşyaların Kendisine Tahsisini Miras Payına Mahsuben İsteyebilir

“Davacı, murisi olan eşinin 01.10.2012 tarihinde vefat ettiğini, eşi ile uzun zamandır İstanbul ili Ümraniye İlçesi Çakmak Mahallesi 70 ada 2 parselde kayıtlı 2. normal kat 6 nolu bağımsız bölümde ikamet ettiklerini, bu yerin aile konutu olduğunu belirterek, aile konutunun ve ev eşyalarının kendisine özgülenmesinin sağlanması için taşınmazın aile konutu olduğunun tespitine karar verilmesini istemiştir.

İstek sadece taşınmazın aile konutu olduğunun tespitine yöneliktir. Buna karşın mahkemece, taşınmazın aile konutu olduğunun tespitine, 24.11.2014 tarihli eşyalara ilişkin bilirkişi raporu kapsamındaki ev eşyalarının sağ kalan eş davacıya tahsisine karar verilmiştir.

Hakim istekten fazlasına veya başka bir şeye karar veremez (HMK m.26). Davacının ev eşyalarına ilişkin tahsis talebi olmadığı halde, talep aşılarak yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmayıp bozmayı gerekiirmişilî.” (Y2HD, 17.11.2016, E. 2016/18780, K. 2016/14873)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.