Sadakatsiz eşe tepki niteliğini aşan fiziksel şiddet uygulama boşanma sebebi oluşturur- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Cinsel Şiddet

Sadakatsiz eşe tepki niteliğini aşan fiziksel şiddet uygulama boşanma sebebi oluşturur

Toplanan delilerden, davalı-davacının sadakatsizliğine karşılık, davacı -davalının da eşine fiziksel şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Davacı-davalı kocanın eşine karşışiddet uygulamasının tepki sınırlarını aştığı nazara alınarak, davalı-davacı kadının birleşen davasının da kabulü gerekirken yazılı şekilde reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Karşı oy: Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanıma uygun olan hükmün onanmasına karar verilmesi gerektiği düşüncesiyle sayın çoğunluğun bozma yönündeki kararına katılmıyorum. (Y2HD, 22.09.2011, E. 2010/12025, K. 2011/13810.)

Sadakatsiz eşe tepki niteliğini aşan fiziksel şiddet uygulama boşanma sebebi oluşturur

Toplanan delillerden, davacı-davalı kadının sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışlarına karşılık, kocanın da eşine fiziksel şiddet uyguladığı, hakaret ettiği ve birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. O halde davacı-davalı kadının davasının da kabulü gerekirken yazılı şekilde reddine karar verilmesi isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 03.03.2011, E. 2010/2770, K. 2011/3772.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.