Ruhsat Başvurusunun Reddi Nedeniyle Sözleşmeyi Fesih İhtarnamesi

Şub 5, 2020 | Genel Yazılar

Ruhsat Başvurusunun Reddi Nedeniyle Sözleşmeyi Fesih İhtarnamesi

… NOTERLİĞİ’NE

 

İhtar Eden                 :

Muhatap                    :

Konu                          : İhtar ve ihbarlarımızdır.

Açıklamalar               :

Müvekkil … adresinde bulunan gayrimenkulü işyeri olarak kiralamıştır.

Müvekkil şirket, taşınmazı işyeri olarak kullanmak üzere taşınmazın işbu kiralama amacına uygun olduğu, taşınmazda işyeri açma ve çalıştırma ruhsat alabileceğine olan inancı ile kiralamıştır. Ancak kira sözleşmesinin imzalanmasının ardından müvekkil şirket tarafından yapılan işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı başvurusu reddedilmiştir. Bu husus sözlü olarak muhataba bildirilmesine rağmen muhatap tarafından herhangi bir işlem tesis edilmemiştir.

TBK uyarınca Kiraya verenin kira sözleşmesine konu taşınmazı kiralama amacına ve kira sözleşmesine uygun şekilde tutmak, kiracının taşınmazdan azami oranda yararlanabilmesi, faydanın sağlanması hususunda gerekli tedbirler alması gerekmektedir. Kiralanan mecur halihazır durumda Yangın Yönetmeliği’ne uygun olmadığı gibi mecurun fiziki durumu da mecurdan beklenen menfaati sağlamamaktadır. Bu nedenle mecurdaki ayıpların giderilmesi, mecurun işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınacak duruma getirilmesi için işbu ihtarnamenin tebliğinden itibaren 3 gün içinde gerekli işlem ve tadilatların yapılmasını, işlemlere başlanıldığına dair bilgi ve belgelerin müvekkil şirkete veya vekil olarak tarafımıza iletilmesini ihtar ve ihbar ederiz. –Müvekkil şirketin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatını alamaması nedeniyle uğramış olduğu zararlara ilişkin her türlü talep ve dava hakkımızı saklı tutmaktayız.-

Muhatap tarafından verilen süre içerisinde taşınmazın kira sözleşmesindeki kullanım amacına uygun iş ve işlemlerin yapılmasına başlanmaması halinde kira sözleşmesinin derhal ve haklı nedenle feshedileceğini ihtar ve ihbar ederiz.

Sayın Noter, üç nüshadan ibaret işbu ihtarnamenin bir nüshasının A.P.S. olarak muhataba tebliğini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını ve tebliğ şerhini havi bir nüshasının da tarafımıza verilmesini saygılarımla vekil sıfatı ve saygıyla arz ve talep ederim.

İhtar Eden

Vekili

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ruhsat Başvurusunun Reddi Nedeniyle Sözleşmeyi Fesih İhtarnamesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.