Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Resmi Olmayan Evlilikteki Eşyaların İadesi İstemi Dava Dilekçesi

Resmi Olmayan Evlilikteki Eşyaların İadesi İstemi Dava Dilekçesi


………… ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

DAVACI                                   :……………………………………

VEKİLİ                                      : Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA

DAVALILAR                            :…………………………………….

 1. KONUSU             :Resmi olmayan evlilikten kaynaklanan, çeyiz eşyalarının bedellerine ilişkin HARCA ESAS DEĞER              :……………… (Fazlaya ilişkin haklarımız saklıdır)

  AÇIKLAMALAR                       :

  1. Müvekkilim ile davalı 2012 yılı Mart Ayı sonlarında resmi olmayan bir şekilde halk arasında imam nikâhı denilen nikâhla evlenmişlerdir.
  1. Taraflar yukarıda izah edilen bu evlilik gerçekleşirken aralarında bir de çeyiz sözleşmesi düzenlemişler, dava dilekçemizin ekinde mevcut bu sözleşmeyle müvekkile ait ziynet eşyaları ve bir kısım ev eşyası niteliğinde eşyalar bu sözleşmeye dercedilmiştir.
  1. Ancak bu evlilik çok kısa sürmüş, müvekkili ile davalı arasındaki geçimsizlikten dolayı 2012 yılı Mayıs Ayının başlarında eşler ayrılmışlar, müvekkil
  2. Sözleşmede belirtilen eşyalar halen davalı uhdesindedir.
  1. Sonuç olarak dilekçemize ekli listede belirtilen eşyaların varsa HUKUKİ SEBEPLER                 :4721 sayılı Medeni Kanun, 6111 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun ilgili maddeleri ve sair mevzuat hükümleri.

   DELİLLER                                :Çeyiz sözleşmesi, tanık, bilirkişi, yemin ve karşı delil sunma hakkımız saklı kalmak kaydıyla ileri sürülebilmesi olanaklı her türlü yasal delil.

   İSTEM SONUCU                     :Yukarıda Ek        :Eşya Listesi                                                                                       Davacı Vekili

   Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 18 Ocak 2020 02:28

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.