Resmi Evrakta Sahtecilik Şikayet Dilekçesi

Eki 19, 2018 | DİLEKÇELER

Resmi Evrakta Sahtecilik Şikayet Dilekçesi


 CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

                                                                 ADANA

 

YAKINAN                            :  

 

ŞÜPHELİ                              :  

 

SUÇ                                       : Resmi evrakta sahtekarlık, Kamuyu zarara uğratma,     

 

AÇIKLAMALAR 

1-) İlk olarak; X  Anadolu Lisesinin 31.08.2010 tarihinde Kantin ve Yemekhane ihalesi yapılmış, ihale sonucunda 61.000,00 TL teklif veren Fatma AKÇAYİĞİT isimli kişi ihaleyi almıştır. Okul Aile birliği ile yüklenici arasında 14.09.2014 tarihinde kantin kira sözleşmesi imzalanmıştır. Ancak imzalanan sözleşme şartnamenin 40. Maddesine aykırı şekilde imzalanmıştır. Şartnamenin 40. Maddesi “ihaleyi kazanan yüklenici yıllık kira bedeli üzerinden son üç aylık kirayı peşin yatıracak, yatırdıktan sonra sözleşme imzalanacak” demektedir. Oysa okul aile birliğinin hesabına bu para yatırılmamıştır. Para yatırılmadığı halde ihaleye giren X bilgi edinme kanunu gereğince yüklenicinin şartname gereğini yerine getirip getirmediği parayı yatırıp yatırmadığı sorulduğunda “X Kaymakamlığı Milli Eğitim Müdürlüğü 07.11.2012 tarihli yazıyla üç aylık okul payı 15.780,00 TL ve diğer payların ödendiği yönünde bilgi vermiştir. Ancak bu cevabı hangi bilgi ve belgeye dayanarak verdiği belli değildir. Kaldı ki X Anadolu Lisesine bu konuyla ilgili 11.02.2013 tarih 578 sayılı yazıyla sormuştur. Ama X  07.11.2012 tarihli yazıyla bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgi vermiştir. Bu durumda İlçe Milli Eğitim ya okul Müdürüne sormadan cevap vermiş, ya da kendi kafasına göre cevap vermiştir.

X Anadolu Lisesin okul müdürü olan X 11.02.2013 tarih ve 578 sayılı Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne vermiş olduğu cevapta 14.09.2010 tarihinde 15.780 TL yüklenici tarafından yatırıldığını beyan etmekte,

OYSA YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMADA  Okul Aile Birliğinin Hesabında böyle bir para yoktur. Okul Aile birliğinin hesabına 14.09.2010 tarihinde yatırılan para sadece 2.500 TL dir. Bu durumda Okul müdürü olan X yalan söylemekte, İlçe Milli Eğitim yeterli araştırma yapmadan yanlış ve yanıltıcı bilgi vermekte ve kamuyu zarara uğratmaktadırlar.  

2-) İkinci olarak; 31.08.2010 tarihinde Kantin ve Yemekhane ihalesi yapılmış, ihale sonucunda 61.000,00 TL teklif veren X isimli kişi ihale almıştı. 29.11.2010 tarihinde Okul Aile Birliğinin vermiş olduğu dilekçeyle kantin kira sözleşmesi,  fesh edilmiştir. 05.01.2011 tarihinde yeniden ihale yapılarak X isimli kişiye yıllık 15.100 TL bedelle ihale edilmiştir. Ancak ihale şartnamesi incelendiğinde ihaleye kimsenin girmemesi için ihale şartnamesinin 3. Maddesinin e) bendi Demirbaş bedeli olarak 20.417,06 TL bedelli demirbaş bedeli yazılmış, demirbaş bedelinin ne olduğuyla ilgili hiçbir açıklama yer almamıştır. Kaldı ki demirbaş olarak hiçbir şey mevcut değildir. Sadece böyle bir demirbaş bedeli gösterilerek ihaleye girecek kişiler engellenmiştir.

3-) X Lisesinin X Söndürme ile sözleşme imzalanmış ancak, okul müdürü Cezmi BULAT’ın odasında çıkan yangından sonra yapılan müfettiş raporunda alarm ve siren sisteminin ve duman dedektörlerinin çalışmadığı ve gerekli tertibatın döşenmediği tespit edilmiştir. Sözleşmeyi imzalayan ancak gerekli kontrolleri yapmayan okul müdürü kamuyu zarara uğratmış olup, hakkında yasal işlem yapılması gerektiği halde herhangi bir işlem yapımamıştır.

4-) Açıklanan tüm bu nedenlerden dolayı gerekli soruşturmanın yapılmasını ve kamu davası açılmasını sağlamak üzere makamınıza başvurmak zorunlu hale gelmiştir.

 

HUKUKİ NEDENLER                    : 5237 S. K.ve ilgili mevzuat.

İSTEM SONUCU                             : Yukarıda açıklanan nedenlerle ilgili şahıs hakkında tahkikat yapılmak suretiyle cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. 21.10.2018

 

   Yakınan

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.