Resmi Belgede Sahtecilik Sanığın Tahliyesi Talebi

Tem 12, 2020 | Ceza Hukuku

Resmi Belgede Sahtecilik Sanığın Tahliyesi Talebi Dilekçesi

ADANA X ASLİYE CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO               :

SANIK                       : T.B.

MÜDAFİİ                 :          

KONU                       : İsnat edilen suçu işlediğine dair hakkında kesin ve şüpheden uzak en ufak bir delil bulunmayan müvekkil sanığın cezalandırılması ihtimali olmadığından TAHLİYESİNE karar verilerek tutuksuz olarak yargılanması talebidir.

AÇIKLAMALAR    :

İddianamede müvekkilim hakkında 5237 SY.’nın 204/1. maddesi uyarınca cezalandırılması istenmektedir.

Resmi belgede sahtecilik

(1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 

Yukarda da görüleceği gibi kanun maddesinde düzenlemek, değiştirmek ve de kullanmaktan bahsedilmektedir. Müvekkilim sahte belgeyi düzenlememiş, değiştirmemiş ve kullanmamıştır. Bu sanıkların ifadesinden de açıkça anlaşılmaktadır. Müvekkil sanık arama sırasında gerçek kimliğini ibraz etmiş; aramadan az önce kendisine verilen kimlikler, daha düşünmesine bile fırsat kalmadan cebine koyduğundan, üzerinde çıkmıştır. Kanun maddesinde ifade bulan suçun gerçekleşmesi için belgenin müvekkilim tarafından düzenlenmesi, değiştirilmesi ya da kullanılması gerekmektedir. Bunların hiçbiri gerçekleşmemiştir. Sahte nüfus cüzdanının diğer sanık L.D. tarafından, arama noktasının fark edilmesiyle, müvekkilimin cebine konduğu görülmektedir. Sahte evrakın müvekkilime teslimi ile üzerinde yakalanması arasında çok kısa bir zaman dilimi geçmiştir. Kullanılmamış olduğu açıkça görülebilmektedir.

Müvekkilim sabit ikametgah sahibi olup beş çocuk babasıdır. Hakkında hiçbir somut delil olmadığı halde tutuklu bulunmaktadır. Dosyadaki tüm deliller toplanmış olup karartılmaları ihtimali de bulunmamaktadır. Daimi bir işi ve ikametgahı olan müvekkilimin kaçma şüphesi de bulunmamaktadır. İsnat edilen suçun üst sınırı dahi göz önüne alınsa tutuklamadan beklenen yarar bulunmamaktadır.

CMK. 100. maddenin şartları oluşmamıştır. Müvekkilim vermiş olduğu ifadelerinde samimidir. Müvekkilimin tutuklu kalmasını gerektirecek yeterli, şüpheden uzak, inandırıcı delil bulunmamaktadır. Şüphenin müvekkil lehine değerlendirilmesi gerekmektedir. Müvekkilin tutukluluğu müvekkil ve ailesi için mağduriyet yaratmaktadır. Dolayısıyla koruma tedbirinden beklenen fayda ve sonuçlar düşünüldüğünde tutuklama ölçülülük ilkesine aykırıdır. Müvekkilin tutukluluk halinin devamı telafisi güç ve imkansız durumlara sebebiyet verecektir. Müvekkilin daha fazla mağdur olmaması için tutuksuz olarak yargılanmasını istemek zorunlu olmuştur.

Somut hiçbir delil bulunmayan müvekkilin beraat edeceği şüphesizdir ve bu sebeple de tahliyesine karar verilerek TUTUKSUZ olarak yargılamaya devam edilmesi gerekmektedir.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarda da açıklanmaya çalışıldığı ve Sayın Mahkemece re’sen takdir edilecek nedenlerle müvekkilimin tutukluluk halinin kaldırılarak, TAHLİYESİ ile tutuksuz yargılanmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim.

Sanık Müdafii

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.