REŞİT OLMAYANLA CİNSEL İLİŞKİ SUÇU

Not: Her uyuşmazlık kendine özgü farklılıklar taşımaktadır.Her tazminat davası süreci kendisine özerk bir nitelik taşır.Bu nedenle tarafımızla iletişime geçerek detaylı bilgi ve olayınıza uygulanabilecek prosedürü öğreniniz.


18 YAŞINDAN KÜÇÜK KIZLA CİNSEL İLİŞKİNİN CEZASI

Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 15 yaşını tamamlamış çocuk ile cinsel ilişkide bulunan kişi ‘ reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçundan sorumlu olur. (TCK md 104/1)

  • Suçun faili ve aynı zamanda mağduru da 15 yaşını tamamlamış bir çocuk olduğunda fail ve mağdurun kim olduğunu tespit etmek zorluk gösterir. Doktrinde bazı görüş sahipleri bu durumda suçun oluşmayacağını söyler. Bazı görüş sahiplerine göre her iki tarafta fail olur. Bazı görüş sahiplerine göre ise suçun faili ancak 18 yaşını tamamlamış bir yetişkin olabilir.

Suçla hedeflenen hukuki koruma ‘ çocuğun cinsel bütünlüğünün korunması’dır.

REŞİT OLMAYANLA CİNSEL İLİŞKİ SUÇU NASIL OLUŞUR?

Suçun oluşması için fiilin neticelerini algılama yeteneği gelişmiş bir çocuğun rızası ile ‘ tam bir ilişki’ yaşaması gerekir. Çocukla tam ilişki boyutuna varmayan rızaya dayalı davranışlar herhangi bir suç oluşturmaz.

  • Suçun oluşması için 15-18 yaş arasında kusur yeteneği gelişmiş bir çocuk, önce kendi rızasıyla bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmiş, daha sonra ilişkiye girdiği kişiyi şikayet etmiş olmalıdır.

Rızaya dayalı ilişki yaşandığı an suç tamamlandığı için fiil ‘neticeli ‘ bir suçtur.

  • Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda ‘rıza’ söz konusu olmaz. Suçun oluşması için öncelikle fiilin neticelerini algılama yeteneği gelişmiş 15 yaşını tamamlamış bir çocuğun bir başkasıyla kendi ‘rızası’ ile ilişkiye girmesi gerekir. Çocuğun rızasının yokluğu fiili ‘ çocuğun cinsel istismarı’ suçu haline getirir.

REŞİT OLMAYANLA CİNSEL İLİŞKİ SUÇUNUN NİTELİKLİ HALLERİ

  1. Bazı yakınlar tarafından işlenmesi
  2. Bazı görevliler tarafından işlenmesi
  • Suçun temel halinin soruşturulması ve kovuşturulması ‘şikayete tabi’dir.Nitelikli halleri ise re’sen soruşturulur ve kovuşturulur. (TCK md 104/2,3)

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 27 Mayıs 2020 17:46

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.