İcra Hukuku

Paraların Paylaştırılması, Sıra Cetveli Nasıl Yapılır?

Paraların Paylaştırılması, Sıra Cetveli Nasıl Yapılır?

Paraların paylaştırılması icra takibinin son aşamasını teşkil eder. Paraların paylaştırılması bir icra takip iş­lemi değildir ve icra müdürü tarafından re’sen yapılır, yani talep gerektirmez. Yetkin bir icra avukatının elindeki dosyanın infaz kabiliyetini analiz etme noktasında garameten paylaşıma hakim olması zaruridir.

Satış tutarının bütün alacakları karşılamaya yetmeyeceğini tespit eden icra müdürü, re’sen (kendiliğinden) tamamlama hacizleri yapar.

İlave haciz ile tamamlama haczini karıştırmamak gerekir. İlave haciz sadece hacze iştirak de söz konusu olur ve ancak talep üzerine yapılır. Oysa tamamlama haczi paraların paylaştırılması aşa­masında olur ve talep gerektirmez.

Bu yazımızda yer alan konu başlıkları şu şekildedir:

Sıra Cetveli Garameten Paylaştırma

Alacaklıların birden fazla olması ve elde edilen paranın bütün alacakları karşılamaya yetmemesi halinde ic­ra dairesi tarafından bir sıra cetveli düzenlenir. Bu sıra cetveli bütün ilgililere tebliğ edilir.

Ancak sıra cetveli kesinleşmeden paylaştırmaya geçilemez.

İcra hukukunda, alacaklıların birden fazla olması durumunda, alacakların ödenme sırası aşağıdaki gibidir:

 • En önce Devletin malın aynından doğan kamu alacakları ödenir (Örneğin, emlak vergisi, veraset ve inti­kal vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi gibi).
 • Rehinli malın satış ve muhafaza giderleri
 • Rehinli alacaklar
 • İmtiyazlı alacaklar. Bu imtiyazlı alacaklar da kendi içinde üç alt sıraya ayrılır. Bu sıralama şöyledir:

BİRİNCİ SIRA:

 1. işçi alacakları
 2. nafaka alacakları
 3. işverenin işçiler tarafından kurulan derneklere ve yardım sandıklarına olan borçları

İKİNCİ SIRA:

 1. Velayet ve vesayetten doğan alacaklar

ÜÇÜNCÜ SIRA:

 1. Özel kanunlarda imtiyazlı olduğu belirtilen alacaklar.

En sonda ise imtiyazsız alacaklılar bulunur.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 29 Mayıs 2021 13:01

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorumları Göster

 • üstadım kolay gelsin. 1. sıradaki işçi alacakları İİK.206 maddesi gereğince iflasta geçerli değil midir. 206. maddedeki şartları taşımıyor ise işçi alacakları İİK 100 maddedeki belgelere dayanmıyor ise önceliği yoktur diye biliyorum. Bilgilerinize...

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Teşekkürler düzeltmeniz için meslektaşım. Saygılar.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Sayın Avukat Saim İncekaş'ın yazdıkları doğrudur. Bir alacağın İİK m 100 ve m 101'deki şartları taşıması başka şey, m 206'daki sıranın uygulanması başka şeydir. m 206, hacizde de geçerlidir. Yani işçi alacaklarının, hacizde de 1. sırada olması doğrudur.

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Afiniza sığınarak birşey sormak istiyorum. Ben devlet memuruyum. 2010 da bi sebepte dolayı epey borçlandım. Maaşıma 4/1 haciz konuldu. Şimdi emekli olmak üzereyim. 1. Sıradaki haciz evrakları içeriye verirken tazminatı ibaresini koymamış. 2. Sıradaki alacaklı 2019 yılının aralık ayında emekli olmam durumumda uyap sgk protokolüne göre tazminatima haciz koymuş. Şimdi ilk sıradaki de uyap sgk protokolü kapsamında tazminatima haciz koysa. Hangisine tazminatım ödenir. Şimdiden cevabınız için tesekur ederim.

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.


Arama

Nitelikli arama yapmak için tıklayınız.


Adalet olmayınca devlet büyük bir çeteden başka nedir ki?
Augustinus


Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!