Paraların Paylaştırılması, Sıra Cetveli Nasıl Yapılır?

Nis 17, 2018 | İcra Hukuku

Paraların Paylaştırılması, Sıra Cetveli Nasıl Yapılır?

Paraların paylaştırılması icra takibinin son aşamasını teşkil eder. Paraların paylaştırılması bir icra takip iş­lemi değildir ve icra müdürü tarafından re’sen yapılır, yani talep gerektirmez. Yetkin bir icra avukatının elindeki dosyanın infaz kabiliyetini analiz etme noktasında garameten paylaşıma hakim olması zaruridir.

Satış tutarının bütün alacakları karşılamaya yetmeyeceğini tespit eden icra müdürü, re’sen (kendiliğinden) tamamlama hacizleri yapar.

İlave haciz ile tamamlama haczini karıştırmamak gerekir. İlave haciz sadece hacze iştirak de söz konusu olur ve ancak talep üzerine yapılır. Oysa tamamlama haczi paraların paylaştırılması aşa­masında olur ve talep gerektirmez.

Sıra Cetveli Garameten Paylaştırma

Alacaklıların birden fazla olması ve elde edilen paranın bütün alacakları karşılamaya yetmemesi halinde ic­ra dairesi tarafından bir sıra cetveli düzenlenir. Bu sıra cetveli bütün ilgililere tebliğ edilir.

Ancak sıra cetveli kesinleşmeden paylaştırmaya geçilemez.

İcra hukukunda, alacaklıların birden fazla olması durumunda, alacakların ödenme sırası aşağıdaki gibidir:

 • En önce Devletin malın aynından doğan kamu alacakları ödenir (Örneğin, emlak vergisi, veraset ve inti­kal vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi gibi).
 • Rehinli malın satış ve muhafaza giderleri
 • Rehinli alacaklar
 • İmtiyazlı alacaklar. Bu imtiyazlı alacaklar da kendi içinde üç alt sıraya ayrılır. Bu sıralama şöyledir:

BİRİNCİ SIRA:

 1. işçi alacakları
 2. nafaka alacakları
 3. işverenin işçiler tarafından kurulan derneklere ve yardım sandıklarına olan borçları

İKİNCİ SIRA:

 1. Velayet ve vesayetten doğan alacaklar

ÜÇÜNCÜ SIRA:

 1. Özel kanunlarda imtiyazlı olduğu belirtilen alacaklar.

En sonda ise imtiyazsız alacaklılar bulunur.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

Bu yazıyla ilgili yorum, soru, düzeltme, cevap veya tartışmaya yönelik beyanlarınızı aşağıdaki form aracılığı ile herkesle paylaşabilirsiniz. Yorumunuz kontrol edildikten sonra en geç 1 gün içerisinde onaylanır.

4 Yorumlar

 1. Üveys YIDIZ

  üstadım kolay gelsin. 1. sıradaki işçi alacakları İİK.206 maddesi gereğince iflasta geçerli değil midir. 206. maddedeki şartları taşımıyor ise işçi alacakları İİK 100 maddedeki belgelere dayanmıyor ise önceliği yoktur diye biliyorum. Bilgilerinize…

  Yanıtla
 2. Nadir Gülgeç

  Sayın Avukat Saim İncekaş’ın yazdıkları doğrudur. Bir alacağın İİK m 100 ve m 101’deki şartları taşıması başka şey, m 206’daki sıranın uygulanması başka şeydir. m 206, hacizde de geçerlidir. Yani işçi alacaklarının, hacizde de 1. sırada olması doğrudur.

  Yanıtla
 3. Metin

  Afiniza sığınarak birşey sormak istiyorum. Ben devlet memuruyum. 2010 da bi sebepte dolayı epey borçlandım. Maaşıma 4/1 haciz konuldu. Şimdi emekli olmak üzereyim. 1. Sıradaki haciz evrakları içeriye verirken tazminatı ibaresini koymamış. 2. Sıradaki alacaklı 2019 yılının aralık ayında emekli olmam durumumda uyap sgk protokolüne göre tazminatima haciz koymuş. Şimdi ilk sıradaki de uyap sgk protokolü kapsamında tazminatima haciz koysa. Hangisine tazminatım ödenir. Şimdiden cevabınız için tesekur ederim.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu kategoride yayımlanan son 5 içerik:

İcra Memuru Şikayet Cevap Dilekçesi

ADANA 3. İCRA HUKUK MAHKEMESİNE DOSYA NO: CEVAP VEREN DAVALI: VEKİLİ: Avukat Saim İncekaş - İncekaş Hukuk Bürosu DAVACI: VEKİLİ: KONU: ... tarihli dava dilekçesine karşı tebliğden itibaren yasal süresi içerisinde cevap  dilekçemizin sunulmasıdır. İZAHI: Mahkemenizin...

İcra Dairesine Borçlunun Kimlik Bilgilerinin Araştırılması Talebi

ADANA İCRA MÜDÜRLÜĞÜ'NE DOSYA NO: KONU: KİMLİK BİLGİSİ ARAŞTIRMA TALEBİ Yukarıda esas numarası belirtilen yabancı uyruklu olduğu bilinen dosya borçlusu ...nin kimlik bilgilerine tarafımızca ulaşılamadığından gerekli takip işlemleri yapılamadığı gibi bankalara...

Alacak Davası Cevaba Cevap Dilekçesi

ADANA 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMKLİĞİ'NE DOSYA NO: DAVACI: VEKİLİ: KONU: Cevaba cevap dilekçemizin sunulmasıdır. AÇIKLAMALAR Sayın mahkeme huzurunda görülmekte olan davada davalı tarafın cevap dilekçesi tarafımıza ... tarihinde tebliğ edilmiş olup süresi...

İlama Dayalı İhtiyati Haciz Dilekçesi

ADANA 2. İŞ MAHKEMESİ'NE İHTİYATİ HACİZ İSTEYEN DAVACI:  VEKİLİ:  DAVALI:  VEKİLİ:  KONU: Borçlu hakkında 2004 SAYILI İCRA VE İFLAS KANUNU ' NUN 259.MADDESİNİN 2. FIKRASINA GÖRE '' ANCAK ALACAK BİR İLAMA MÜSTENİD İSE TEMİNAT ARANMAZ '' maddesine göre 40.932,12- TL...

error: