Özel koşul yoksa avukat yemek giderlerini müvekkile yükleyemez

Ara 29, 2020 | Avukatlık Mesleği, Vekalet Sözleşmesi

Özet: Avukatın mal varlığından harcadığı parayı ispat etmesi gerekir. Özel koşul yoksa yemek giderlerini müvekkile yükleme olanağı yoktur.

Danıştaya gönderilen 300 liranın vekil tarafından Ziraat Bankası eliyle gönderildiği anlaşılmaktadır. Ancak bu paranın müvekkiller tarafından davacıya ödendiği savunul maktadır. O halde paranın kendi mal varlığından ödendiği davacıya ispat ettirilmeden banka makbuzu esas tutularak hüküm verilmesi usul ve daire uygulamasına aykırıdır.

Davada ödetilmesi istenen 118,80 liralık giderlerden yemeğe ilişkin bulunan davacının Samsun’da kalması halinde dahi katlanması gerekli giderlerden olduğuna göre bu kalemin yemeğe ilişkin bölümünün reddedilmesi doğru değildir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 15.2.1971 T. 1970/10324 E. 1970/1924 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.