Özel Hukuk Mahkemelerinde Çalışma Günleri

Özel hukuka tabi olan mahkemelerde çalışma günleri ve mesai saatleri ne şekildedir? Makalemizde bu konuyu ele almaktayız.


YARGILAMA FAALİYETLERİNDE ÇALIŞMA GÜNLERİ

Kural, yargılama iş ve görevlerinin, resmi çalışma gün ve saatleri içinde yürütülmesidir. Ancak, yürütülen işler mesai saatleri içinde bitirilememişse, mesai saati sonrasmda da işlerin görülmesi sürdürülebilir.

Keşif, delil tespiti, ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz gibi ivedilik arz eden işler, resmi çalışma saatleri dışında da yerine getirilebilir (md. 148)

Resmi tatil günlerinde ( ivedilik arz eden işler dışında) hiçbir duruşma ve adlî işlem yapılmaz. Resmi tatil günlerinde tebligat yapılabilir (TK.md.33).

Adlî tatil (adli ara verme) süresinde yapılabilecek adli işlere
ileride ayrıca değinilecektir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 18 Ocak 2020 02:04

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.