Özel Belgede Sahtecilik Şikayet Dilekçesi

Şub 19, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Özel Belgede Sahtecilik Şikayet Dilekçesi

X ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

 

DOSYA NO                      : 

 

SAVUNMASINI SUNAN

SANIK                             : 

 

MÜDAFİİ                         : 

 

SUÇ                                  : Özel Belgede Sahtecilik

 

TALEP KONUSU               : Esas Hakkında Savunmamızın Sunulmasından İbarettir.

 

AÇIKLAMALAR         : Öncelikle vekilliğimize karar verilmesini talep etmekteyiz. Müvekkilim X hakkında müşteki X imzasını taklit etmek suretiyle belge düzenlemek iddiasıyla kamu davası açılmıştır. Müşteki iddiaları ve savcılık iddianamesinin soyut, mesnetsiz ve haksız olduğunu belirtmek istiyoruz. Şöyle ki;

Müvekkil telefon alım-satımı işiyle uğraşmakla birlikte Turkcell aboneliği de yapmaktadır. Yeni abone başvurularını kabul etmekte, gerekli belgeleri vs. toplamakta ve sözleşmeyi yapmakta ve başvuruyu merkeze bildirmektedir. Müvekkil bu işlerini mevzuatın yüklediği özeni göstererek yapmaktadır. Sözleşme yapmak için gerekli kimlik aslı ve fotokopisi ile birlikte müşteriden alınacak imzalarda yine müşteri tarafından temin edilmektedir. Müşterinin yokluğuna rağmen sözleşme oluşturma ve hat açma işlemleri yapılamamaktadır. Müvekkil …………… işlettiği eksper iletişim de bu kaidelere uyarak çalışmaktadır.

Atılı suçun maddi unsuru özel bir belgeyi sahte olarak düzenlemektir. Olayda suçun maddi unsuru oluşmamıştır. Zira Turkcell abonelik sözleşmesi üzerinde ki imza ……… aittir.                                 

Müşteki …….. hattı kullanmadığı ve hattın çıkarılmasından haberdar olmadığı iddiası yersizdir. Zira hat kağıt üzerinde ……… adına kayıtlı görünmekle birlikte, fiilen de müşteki tarafından kullanılmaktadır. Sözleşme üzerinde ki imzalarda müştekiye aittir. Müşteki kişisel hayatında ki bozulmalar dolaysıyla tecziye edileceğinden korktuğu için böyle bir yola başvurmuş, insafsız bir iddia ortaya atmıştır.

Müşteki ………… ve müvekkil …… alınan imza ve yazı örneklerinden hakkında Adana Kriminal Polis Laboratuvarı’ndan bilirkişi incelenmesi istenmiş ve yapılan imza incelenmesinde sözleşme üzerinde ki imzaların ‘’kuvvetle muhtemel’’ ……. ait olduğu rapor edilmiştir. Biz alınan rapora itiraz ediyoruz. Zira rapordaki kanaat hilaf-ı vaki olduğu gibi, ihtimallerden öte bir netice belirtmeyen bu rapor yargılamaya esasta alınamaz. Ceza muhakemesinde muhkem bir kaide olan ‘’Şüpheden sanık yararlanır’’ ilkesi, sanığın suçsuzluğu hakkında şüphe ve maddi vakalar üzerinde ihtimallere dayalı varsayımların ceza vermeye yetmeyeceğini ifade etmektedir. Ceza yargılamasında sanığa hürriyeti bağlayıcı bir müeyyide uygulanacağı için sanığın suçluluğunun en ufak bir şüpheye yer vermeyecek derece de açık olması gerekmektedir. Alınan Kriminal Laboratuvarı bu sebeple, müvekkilin suçsuzluğunu ortadan kaldıracak yeterli bir delil değildir. Dolaysıyla mezkur rapora itibar edilemez. Biz alınan rapora itiraz ediyor ve başka bir kurumdan yeniden imza incelemesi yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bahse konu suç ön ödeme kapsamında olduğu için sanığa ön ödemeden faydalanıp faydalanmayacağı sorulmalıdır.

NETİCE-İ TALEP           : Yukarıda saydığımız ve re’sen gözetilecek nedenlerle öncelikle müvekkilin beraatini, eğer mahkeme aksi kanaatteyse müşteki ve sanıktan alınan imza ve yazı örnekleri esas olmak üzere imza incelemesi için dosyanın yeni bir bilirkişiye gönderilmesine, sanık lehine olan hükümlerin uygulanmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz. tarih

                                                                                           Sanık Müdafii

                                                                                     Av. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Özel Belgede Sahtecilik Şikayet Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.