OYAK’tan Alınan Nemanın 1/4’ü Haczedilebilir- Yargıtay Kararı

May 5, 2020 | İcra Hukuku

OYAK’tan Alınan Nemanın 1/4’ü Haczedilebilir

Özet: Borçlunun henüz doğmamış olan OYAK “emekli ikramiyesi ve nem’a alacaği” nın haczedilemeyeceği; ikramiyenin tamamının, nem’anın ise 1/4’ünün haciz edilebilmesi için, bunların ödenebilir hale gelmiş olmasının zorunlu olduğu

İcra müdürlüğü tarafından 5.7.2002 ve 14.5.2002 tarihlerinde henüz çalışmakta olan borçlunun «emekli olması halinde», birikmiş nema ve alınacak emekli ikramiyesinin haczine karar verilmiştir.

Borçlunun henüz doğmamış ve haciz tarihinde borçlu adına tahakkuk edip etmeyeceği bu aşamada bilinmeyen emekli ikramiyesi ve nema alacağı üzerine haciz konulamaz, ikramiyenin tamamının, nemanın ise 1/4’ünün haczedilebilmesi için, yasal koşulların oluşması ve ödenebilir hale gelmiş bulunmaları gereklidir. O halde şikayetin kabulü yerine reddi isabetsizdir. (12. HD. 6.2.2003 T. E: 2002/29157, K: 2336)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.