OYAK’ta Doğması Muhtemel Bir Hakkın Haczedilmesi Mümkün Değildir- Yargıtay Kararı

May 5, 2020 | İcra Hukuku

OYAK’ta Doğması Muhtemel Bir Hakkın Haczedilmesi Mümkün Değildir

YARGITAY İLAMI

Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahalinden daireye 9.12.1999 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Şikayete konu edilen icra müdürlüğü yazısı içeriğinden «borçlunun emekli olması halinde alacağı emekli ikramiyesi, kıdem tazminatı ve her türlü hak ve alacakların borca yeteri kadarının haczine» karar verildiği görülmüştür.

Henüz mevcut olmayan; ileride doğması muhtemel bir hakkın yazılı şekilde haciz edilmesi mümkün değildir. Öte yandan borçlunun emekli olması halinde dahi, 506 sayılı Kanunun 121. maddesindeki koşulların da nazara alınması zorunludur. Merciin «şikayetin kabulüne» karar vermesi gerekirken, aksine düşüncelerle reddi isabetsizdir. (12. HD. 28.12.1999 T. E: 16869, K: 17566)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.