“Otuz beş yıllık evliliğinde bütün emeğini eşine ve çocuklarına sarfettiğini, buna rağmen davacının başka kadınla ilişki kurup hakaret etmesi ve dövmesi nedeniyle maddi kayıplarına binaen” maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğindedir- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

“Otuz beş yıllık evliliğinde bütün emeğini eşine ve çocuklarına sarfettiğini, buna rağmen davacının başka kadınla ilişki kurup hakaret etmesi ve dövmesi nedeniyle maddi kayıplarına binaen” maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğindedir

Davalı, “…otuz beş yıllık evliliğinde bütün emeğini eşine ve çocuklarına sarfettiğini, buna rağmen davacının başka kadınla ilişki kurup hakaret etmesi ve dövmesi nedeniyle maddi kayıplarına binaen” maddi tazminat talep ettiğine göre, bu talep boşanma nedeniyle mevcut menfaatlerinin kaybı anlamında olup, Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi kapsamındadır.

Boşanmada az kusurlu olan davalı yararına mevcut menfaatlerinin kaybı nedeniyle uygun miktarda maddi tazminat takdiri gerekirken, hatalı nitelendirme ile yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 13.06.2011, E. 2010/9924, K. 2011/10437.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.