Ortak konutun seçimi terk sebebiyle boşanma davasında çağrı yapacak eş tarafından tek başına gerçekleştiremez- Yargıtay Kararı

Ortak konutun seçimini terk sebebiyle boşanma davasında çağrı yapacak eş tek başına gerçekleştiremez

“Davalı kadın ortak konutun bulunduğu Kütahya Tavşanlıdan ayrılıp baba evinin bulunduğu Balıkesir ili Havran ilçesine gitmiş, davacı erkek ise sonrasında İğdır ili Aralık ilçesinde ikamet etmeye başlamıştır.

Davacı erkek terk ihtarında eşini Aralık ilçesindeki adrese davet etmiştir. Her ne kadar ihtar kanuni şekil ve sürelere (TMK m. 164) uygun ise de, yapılan yargılama ve toplanan delillere göre davalının, tarafların birlikte (TMK m. 186) veya Türk Medeni Kanununun 188.maddesindeki şartlar dahilinde eşlerden biri tarafından seçilen ya da hakim tarafından belirlenen (TMK m. 195) bağımsız bir eve davet edilmediği anlaşılmaktadır.

Gerçekleşen bu durum karşısında terk ihtarı geçersiz olmakla, davanın reddi gerekirken yazılı şekilde boşanmaya hükmedilmesi doğru olmamıştır.” (Y2HD, 27.02.2018, E. 2016/12303, K. 2018/2568)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 24 Nisan 2020 10:44

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.