Ortak konutta bulunan eşyaları kullanılmasına izin dosya üzerinden verilemez- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Ortak konutta bulunan eşyaları kullanılmasına izin dosya üzerinden verilemez

“… Davacı, ortak konut ile bu konutta bulunan şahsi eşyalarının kullanılması yönünden kendisine izin verilmesini talep etmektedir.

Türk Medeni Kanunu 197/2. maddesi; “Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemlerini alır” hükmünü taşımaktadır.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 73. maddesi ise; Kanunun gösterdiği istisnalar haricinde hakim her iki tarafı istima veyahut iddia ve müdafaalarını beyan etmeleri için kanuni şekillere tevfikan davet etmedikçe hükmünü veremez” hükmünü getirmiştir.

Davaya konu edilen talebin evrak üzerinde görüleceğine dair bir hüküm bulunmadığına göre, mahkemece taraflara davetiye çıkarılarak, duruşma açılıp, tarafların iddia ve savunmalarının tespiti, delillerinin ibrazının sağlanması ve sonucu itibariyle karar verilmesi gerekirken, yazılı olduğu şekilde evrak üzerinde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.” (Y2HD, 14.12.2006, 9431-17658.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.